Mel Brooks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mel Brooks
Mel Brooks
Prawdziwe imię i nazwisko Melvin Kaminsky
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1926
Stany Zjednoczone Nowy Jork, USA
Zawód reżyser
scenarzysta
Lata aktywności od 1968
Mel Brooks, 2010
Przygotowywanie gwiazdy Mela Brooksa na Hollywood Walk of Fame, 2010
Producenci w wykonaniu angielskiego teatru

Mel Brooks, właściwie Melvin Kaminsky (ur. 28 czerwca 1926 w Nowym Jorku w USA) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent.

Specjalizuje się w parodiach znanych dzieł i gatunków kinowych. W swoich filmach często wykorzystuje gagi, które parodiują błędy filmowców, np. gdy w Kosmicznych jajach podczas walki na miecze świetlne uderzony zostaje członek ekipy filmowej lub w Facetach w rajtuzach piękna pieśń zostaje nagle przerwana rozbiciem szyby podczas najazdu kamery.

W jego filmach często powtarzają się aktorzy. Do "stałej ekipy" należą m.in. Gene Wilder, Dom DeLuise czy Harvey Korman.

Brooks jest zdobywcą Oscara (1968 - za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Producenci), nagród Emmy, Grammy oraz Tony.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie. Podczas II wojny światowej służył w amerykańskiej armii jako inżynier.

Karierę komika, a później autora komediowego rozpoczął w 1961 roku w produkcjach telewizyjnych. Później został reżyserem filmowym, co przyniosło mu sławę. W swoich filmach bardzo często pojawiał się w rolach drugoplanowych bądź epizodycznych. Przybrał pseudonim Mel Brooks i to nim posługiwał się podpisując swoje filmy.

W latach 1951-1961 był żonaty z Florence Baum, z którą się rozwiódł. W 1964 ożenił się z Anne Bancroft, z którą pozostał aż do jej śmierci 6 czerwca 2005. Z drugiego związku ma syna Maksa Brooksa.

Wybrana filmografia (reżyser, producent)[edytuj | edytuj kod]

Wybrana filmografia (aktor)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]