Melanezyjczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melanezyjczycy – rdzenna ludność wysp Melanezji, w 1991 roku ich liczebność wynosiła ok. 1 mln. Są wynikiem zmieszania się pierwotnej ciemnoskórej ludności z późniejszą napływową ludnością jasnoskórą, przybyłą do Melanezji z obszarów wschodniej i południowo-wschodniej Azji w trzech falach między XX a VIII wiekiem p.n.e. Są silnie zróżnicowani kulturowo, posługują się wieloma różnymi językami (języki austronezyjskie i papuaskie) oraz językami kreolskimi opartymi na angielskim (tok pisin, bislama). Podstawą gospodarki Melanezyjczyków jest przeważnie rybołówstwo i w mniejszym zakresie chów zwierząt. Struktura społeczna opiera się najczęściej na matriarchacie[potrzebny przypis]. W tradycyjnych wierzeniach dużą rolę odgrywa magia i kult przodków.

Na świecie blond włosy u ludzi występują rzadko poza Europą i innymi skupiskami ludzi o europejskim pochodzeniu. Jednakże Melanezyjczycy są jednym z nielicznych nieeuropejskich ludów i jedynym wśród czarnoskórych ludów, gdzie naturalnie występują blond włosy[1].

Chłopiec z Vanuatu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The New York Times [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ludy i języki świata, Krystyna Damm (red.), Aldona Mikusińska (red.), Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000, s. 141, ISBN 83-01-13070-9, OCLC 830240260.