Melanie Safka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Melanie Safka
Ilustracja
Melanie Safka (1975)
Imię i nazwisko Melanie Anne Safka-Schekeryk
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1947
Nowy Jork
Instrumenty gitara
Gatunki folk rock, soft rock
Zawód wokalistka, muzyk
Strona internetowa

Melanie Anne Safka-Schekeryk (ur. 3 lutego 1947 w Nowym Jorku[1]) – amerykańska piosenkarka pochodzenia ukraińskiego (po ojcu) i włoskiego (po matce), wykonująca muzykę folkrockową i softrockową, związana z ruchem hippisowskim. Często kojarzona również z piosenką autorską.

Zasłynęła dwoma przebojami – "Ruby Tuesday", który wykonywała na festiwalu Woodstock w roku 1969, oraz najgłośniejszym swym utworem – "Lay Down (Candles in the Rain)" stanowiącym pełne egzaltacji wspomnienie tłumu ludzi obecnych na Woodstocku.

Jej muzyka charakteryzowała się subtelnym, łagodnym brzmieniem, rytmiczną grą gitary akustycznej oraz żywiołowym, zachrypniętym głosem wokalistki. Melanie często wykonuje swe utwory przy akompaniamencie samej tylko gitary, co nadaje jej występom liryzmu, intymności i poczucia więzi słuchacza z artystką.

Melanie często w swoich tekstach głosiła poglądy charakterystyczne dla hippisów. Wspomnianym wyżej utworem "Lay Down" mówiła o potrzebie wspólnoty i wzajemnej miłości, a piosenką "I Don't Eat Animals" nakłaniała do wegetarianizmu. Opowiadała się również za poglądami liberalnymi i skrajnie pacyfistycznymi.

Choć znaczenie Melanie dla folkrocka lat 60. jest duże – jej samej nie udało się zdobyć takiego rozgłosu jak Joan Baez, The Mamas & the Papas, czy Donovanowi


Obecnie zezwala na udostępnianie swoich nagrań i ich swobodną wymianę przez Internet oraz inne środki (wzorem zespołu Grateful Dead) pod warunkiem, że nikt nie czerpie z tego korzyści materialnych.

Piosenka "Lay Down (Candles in the Rain)" była zainspirowana tłumem trzymającym świece podczas festiwalu Woodstock.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bruce Eder: Melanie Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-31].