Melodramat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przeminęło z wiatrem (1939) – jeden z najbardziej znanych melodramatów filmowych

Melodramatutwór literacki, literacko-muzyczny[1] lub filmowy o sensacyjnej fabule, nasyconej patetyczno-sentymentalnymi efektami oraz wątkiem miłosnym. Początki melodramatu sięgają XVIII wieku, kiedy był to utwór dramatyczny opatrzony muzyką, kończący się pozytywnie dla protagonistów, a źle – dla czarnych charakterów. Gatunek ten przeniknął także powieść (np. Angielski pacjent, Pożegnanie z bronią, Rozważna i romantyczna), a od początku XX wieku – także film.

Melodramat jest oparty na motywie miłości dwojga szlachetnych kochanków, na której przeszkodzie stoją ich rodzice, status majątkowy bądź pochodzenie. Perypetie bohaterów kończą się zazwyczaj nieszczęśliwie (rozstanie, śmierć), ale i zdarza się szczęśliwie (wbrew przeszkodom).

Za pierwszy melodramat filmowy uchodzi Romans miłosny (1904) Luciena Nongueta i Loranta Heilbronna. Jakkolwiek ten gatunek miał korzenie we Francji, Włoszech, Danii i Rosji, kanoniczną jego formę stworzył David Wark Griffith za sprawą Złamanej lilii (1919). Melodramat przenikał w różnych formach do rozmaitych gatunków odrębnych – od komedii, przez westerny i filmy wojenne, aż po science fiction.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Chodkowski (red.), Encyklopedia muzyki, Warszawa: PWN, 1995, s. 547, ISBN 83-01-11390-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grażyna Stachówna: O melodramacie filmowym. W: Kino gatunków: wczoraj i dziś. Krzysztof Loska (red.). Kraków: 1998, s. 28–46.