Mennonici w Belize

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mennonici w Belize – wyznawcy mennonityzmu, protestanckiej wspólnoty religijnej zaliczanej do anabaptyzmu, zamieszkali w Belize. Stanowią piątą co do wielkości grupę wyznaniową w kraju.

Mennonici w Belize pojawili się za sprawą anabaptystów, którzy u schyłku XIX wieku wyjeżdżali z Rosji i Żuław do Kanady, skąd z czasem dotarli do Meksyku i Belize. W późniejszym czasie przybyło do Belize również wielu mennonitów z Pensylwanii[1].

Belizeńscy mennonici zrzeszeni są w 43 zborach. Część zborów jest bardzo konserwatywna, a ich członkowie korzystają ze zdobyczy technologii tylko w ograniczonym stopniu co sprawia że blisko im do innego nurtu anabaptyzmu – amiszów. Natomiast inne zbory są znacznie bardziej nowoczesne i podobne do innych kościołów ewangelikalnych. Językiem używanym na nabożeństwach jest plautdietsch

Największa społeczność mennonitów, tak zwana kolonia, znajduje się w miejscowości Spanish Lookout. Działa tam 5 zborów które liczą łącznie ok. 760 pełnoprawnych członków. Łącznie z nieochrzczonymi dziećmi i młodzieżą mennonici stanowią większość mieszkańców tego miasta[2].

W roku 2000 Kościoły mennonickie liczyły 9497 wiernych, a w roku 2010 – 11658. Natomiast jako mennonici etniczni, czyli biali mennonici pochodzenia europejskiego używający na co dzień języka plautdietsch w roku 2000 określiło się 8726 osób, a w roku 2010 deklaracje taką podało 10865[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mennonite Historical Atlas - William Schroeder - Google Books, books.google.co.in [dostęp 2017-11-18].
  2. Membership | Mennonite World Conference, www.mwc-cmm.org [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  3. [1].