Mercator Medical

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mercator Medical S.A.
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Adres

ul. H. Modrzejewskiej 30
31-327 Kraków

Data założenia

1996

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Wiesław Żyznowski

Przewodniczący rady nadzorczej

Urszula Żyznowska

Nr KRS

0000036244

Zatrudnienie

ponad 1254 (2019)

ISIN

PLMRCTR00015

Symbol akcji

MRC

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

10 603 414,00 PLN

brak współrzędnych
Strona internetowa

Mercator Medical S.A. – polskie przedsiębiorstwo założone w 1996 roku w Krakowie, zajmujące się produkcją odzieży ochronnej jednorazowego użytku medycznego i obłożeń pola operacyjnego (rękawic medycznych, materiałów medycznych jednorazowego użytku, opatrunków oraz produktów ochronnych z włókniny).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1989 roku Piotr i Wiesław Żyznowscy rozpoczęli działalność pod nazwą Mercator Żyznowski i Spółka Spółka Jawna. W 1993 roku firmę przekształcono w spółkę akcyjną. Dalszy rozwój wymusił konieczność podziału firmy na trzy niezależne spółki. W rezultacie powstały[1]: w 1996 roku Mercator Medical S.A., zaś w 1998 roku Mercator Papier S.A. i Mercator Poligrafia S.A.

Spółka Mercator Medical S.A. rozpoczęła działalność od dystrybucji rękawic medycznych oraz ochronnych. Wkrótce asortyment uzupełniono o opatrunki, odzież jednorazowego użytku i obłożenia pola operacyjnego. W 2004 roku spółka zaczęła prowadzić bezpośrednią dystrybucję na Węgrzech i Ukrainie, a w 2006 roku również w Rumunii. Utworzono oddziały w Budapeszcie oraz spółki zależne w Kijowie i Cluj-Napoca. W 2006 roku zarząd Mercator Medical S.A. zdecydował się na zakup udziałów w spółce zlokalizowanej w Tajlandii, zajmującej się produkcją rękawic medycznych. Wówczas powstała spółka Mercator Medical (Thailand) Ltd. W kwietniu 2015 roku Grupa wraz z rosyjskim partnerem mniejszościowym rozpoczęła działalność w Rosji. Uruchomienie Mercator Medical OOO z siedzibą w Sankt Petersburgu pozwoliło na dynamizację bezpośredniej sprzedaży do innych krajów byłego ZSRR, na Bałkany oraz do krajów graniczących z Polską, głównie do Czech i na Słowację. W 2015 roku Grupa powiększyła się o spółkę zależną Mercator Medical z siedzibą w USA oraz spółkę w Czechach – Mercator Medical s.r.o. W 2017 roku została uruchomiona spółka Mercator Medical Italia s.r.l. działająca we Włoszech. W 2017 roku Mercator Medical (Thailand) Ltd. rozpoczęła budowę kolejnej fabryki rękawic nitrylowych w Tajlandii – zakład ten funkcjonuje od 2018 roku. W 2019 roku Grupa zdecydowała się na uruchomienie spółki w Niemczech, Mercator Medical GmbH.

Dziś produkty Grupy Mercator Medical są obecne na wszystkich kontynentach[2]. Wraz z dystrybucją rękawic kupowanych od zewnętrznych dostawców łączny potencjał sprzedażowy Grupy można szacować na około 6 mld rękawic rocznie.

Firma posiada certyfikaty: EN ISO 9001:2015 oraz EN ISO 13485:2016[1], zezwalające m.in. na produkcję medycznych rękawic diagnostycznych i materiałów opatrunkowych, zakupy, przechowywanie, konfekcjonowanie oraz sprzedaż krajową i eksportową wyrobów medycznych oraz środków ochrony indywidualnej. Spółka posiada również Certyfikaty EC zgodne z Dyrektywą Medyczną 93/42/EEC poświadczające prowadzenie systemu zapewnienia jakości w produkcji oraz kontroli końcowej jałowych i niejałowych materiałów opatrunkowych, obłożeń pola operacyjnego oraz rękawic chirurgicznych.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Spółki znajduje się w Krakowie. W skład Grupy Mercator Medical wchodzą: polska spółka-matka Mercator Medical S.A. oraz najważniejsze spółki zależne: Mercator Medical (Thailand) Ltd. w Tajlandii, Mercator Medical TOB na Ukrainie, Mercator Medical s.r.l. w Rumunii, Mercator Medical OOO w Rosji, Mercator Medical s.r.o w Czechach, Mercator Medical KFT. na Węgrzech, Mercator Medical Italia s.r.l. we Włoszech oraz Mercator Medical GmbH w Niemczech. Centrum Logistyczne i Biuro Obsługi Klienta Mercator Medical S.A. znajdują się w Brześciu Kujawskim. W październiku 2019 roku spółka Mercator Medical S.A. podpisała umowę z Yusen Logistics (Polska) Sp. z o.o., dzięki której zyskała dodatkowe powierzchnie magazynowe, w nowym obiekcie przy terminalu kontenerowym w Gdańsku[3].

Grupa Mercator Medical posiada dwa własne zakłady produkcyjne w Tajlandii. Są one zlokalizowane w tej części świata ze względu na dostęp do surowca, z którego wytwarzane są rękawice ochronne – lateksu kauczuku naturalnego. Zakup fabryki rękawic w Tajlandii w 2006 roku miał na celu zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tego surowca dla produkcji rękawic lateksowych i był pierwszą inwestycją przemysłową realizowaną przez polską firmę w tym kraju. W marcu 2015 roku w fabryce została uruchomiona kolejna linia produkcyjna (ostatnia z czterech nowych linii uruchamianych od początku 2014 roku). Dzięki budowie drugiej fabryki rękawic w Tajlandii (inwestycja warta 117 mln zł; ostatnia linia produkcyjna oddana we wrześniu 2018 roku) zdolności wytwórcze spółki zwiększyły się o 150% – do 3 mld rękawic rocznie.[4] Mercator Medical (Thailand) Ltd. jest światowym producentem i dystrybutorem wysokiej jakości jednorazowych rękawic diagnostycznych wykonanych z nitrylu i lateksu. W swojej ofercie posiada rękawice przeznaczone dla branży medycznej, przemysłowej, spożywczej oraz motoryzacyjnej, w tym rękawice do procedur o podwyższonym ryzyku wystąpienia zakażenia. Spółka sprzedaje swoje produkty na rynku globalnym i dostarcza je do poszczególnych podmiotów Grupy Mercator Medical.

Mercator Medical S.A. posiada sieć partnerów handlowych w ponad 70 krajach na wszystkich kontynentach i jest dostawcą produktów głównie dla jednostek służby zdrowia, zakładów przemysłowych oraz hurtowni farmaceutycznych.

Akcjonariat[edytuj | edytuj kod]

18 października 2013 roku Mercator Medical S.A. opublikowała prospekt emisyjny. 21 listopada 2013 roku nastąpił debiut firmy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[5].

W 2016 roku spółka przeprowadziła kolejną emisję akcji, które zostały objęte przez inwestorów giełdowych[6]. Pozyskana z emisji kwota została wykorzystana na sfinansowanie planowanej dalszej rozbudowy fabryki rękawic prowadzonej przez spółkę zależną w Tajlandii.

Zgodnie ze stanem na 17 lipca 2020 roku głównym akcjonariuszem Mercator Medical S.A. jest Anabaza Ltd. – 60,13%[7] Pozostałe akcje – 39,87%. – są w rękach akcjonariuszy prywatnych.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Mercator Medical S.A. posiada w swojej ofercie około 120 produktów własnych oraz produkty renomowanych międzynarodowych marek. Spółka sprzedaje je do 70 krajów na pięciu kontynentach (2% udziału w rynku globalnym). Poszczególne produkty były wprowadzane od 1997 roku, kiedy to rozpoczęła się produkcja i dystrybucja własnej marki rękawic medycznych Comfort, Santex oraz Proster aż do 2012 roku, w którym nastąpiło poszerzenie oferty o zestawy obłożeń pola operacyjnego i specjalistyczne serwety chirurgiczne. W tym okresie wdrożono także diagnostyczne rękawice bezpudrowe o obniżonej zawartości protein lateksu – Comfort PF i DermaGel oraz diagnostyczne rękawice winylowe Vinylex, będące pierwszym dostępnym w Polsce zamiennikiem rękawic lateksowych. W 2005 roku spółka rozpoczęła współpracę dystrybucyjną z firmą Ansell[1]. W tym samym roku Mercator Medical S.A. wprowadził na rynek specjalistyczne rękawice chirurgiczne Orthopeg, Microtex, Gynoglove i Syntec NEOPRENE, rękawice dla stomatologów Texident, rękawice dla procedur o podwyższonym ryzyku zakażenia, rękawice diagnostyczne jałowe ProHand oraz rękawice winylowe bezpudrowe. Tuż po podjęciu decyzji o zakupie fabryki rękawic w Tajlandii spółka poszerzyła ofertę o nową grupę produktów opatrunki medyczne obejmujące: kompresy z gazy, kompresy włókninowe, kompresy wysokochłonne, przylepce na różnych nośnikach, opatrunki do mocowania kaniul, opatrunki chirurgiczne, opaski gipsowe, opaski podtrzymujące i rękawy opatrunkowe.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Ogólnopolski Przegląd Medyczny – Produkt roku 2003 dla diagnostycznych rękawic winylowych Vinylex[1].
 • Nagroda czasopisma Puls Biznesu – Gazele Biznesu w latach 2003, 2004, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019[8].
 • Wyróżnienie w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gepardy Biznesu 2013 i w Ogólnopolskim Konkursie Światowa Firma 2013 oraz 2014[9].
 • Światowa Firma 2013 – wyróżnienie w rankingu Instytutu Nowoczesnego Biznesu[10].
 • Globalny Lider Przyszłości w konkursie Go Global w 2014 roku[11].
 • Diamenty Forbesa 2015 i 2019[12].
 • Wyróżnienie Mercator Medical S.A. w konkursie Dobry Wzór 2015[8].
 • Wyróżnienie dla Prezesa Grupy Mercator Medical doktora Wiesława Żyznowskiego 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku w 2018 roku[13].
 • Brązowy Finalista Polish Project Excellence Award 2019 w kategorii Projekty Inwestycyjne – za zakończony z sukcesem projekt budowy fabryki rękawic nitrylowych w Tajlandii[14].
 • Wyróżnienie w kategorii Debiut w XXII edycji rankingu Lista 500 dziennika „Rzeczpospolita” w 2020 roku. Mercator Medical S.A. otrzymał Orła „Rzeczpospolitej” za szybki rozwój i obecność na rynkach całego świata[15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Mercator Medical - Producent rekawic i materiałów medycznych jednorazowego użytku [online], eu/pub/File/relacje_inwestorskie/Mercator_Medical_prospekt_emisyjny.pdf [dostęp 2024-04-24] (pol.).
 2. MERCATOR MEDICAL S.A - Materiały dla inwestorów [online], mercatormedical.eu [dostęp 2020-08-11].
 3. Grupa Wirtualna Polska, Mercator Medical ma umowę z Yusen Logistics o świadczenie usług logistycznych [online], www.money.pl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 4. Grupa Mercator Medical uruchomiła fabrykę rękawic nitrylowych w Tajlandii - Inwestycje [online], www.rynekzdrowia.pl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 5. Mercator Medical rośnie na debiucie o 20 proc. [online], Bankier.pl, 21 listopada 2013 [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 6. KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Mercator Medical w zw. z emisją akcji serii G [online], gazetapl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 7. MERCATOR MEDICAL S.A - Akcjonariat [online], mercatormedical.eu [dostęp 2020-08-11].
 8. a b MERCATOR MEDICAL S.A - Najważniejsze wydarzenia [online], mercatormedical.eu [dostęp 2020-08-11].
 9. Mercator Medical SA jest Gepardem Biznesu 2013 i Światową Firmą 2013 – Gepardy Biznesu [online] [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 10. Mercator Medical SA jest Gepardem Biznesu 2013 i Światową Firmą 2013 [online] [dostęp 2020-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-24] (pol.).
 11. Poznaliśmy polskich Globalnych Liderów Przyszłości [online] [dostęp 2020-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2020-10-25] (pol.).
 12. Diamenty Forbesa rozdane najlepszym firmom z Małopolski [online], Forbes.pl [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 13. Finaliści 16. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku | EY Przedsiębiorca Roku [online] [dostęp 2020-08-11] (pol.).
 14. MERCATOR MEDICAL S.A - artykul - Informacja prasowa [online], mercatormedical.eu [dostęp 2020-08-11].
 15. MERCATOR MEDICAL S.A - artykul - Informacja prasowa [online], mercatormedical.eu [dostęp 2020-08-11].