Mercury-Redstone 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mercury-Redstone 3
Emblemat Mercury-Redstone 3
Dane misji
Zaangażowani USA
Oznaczenie kodowe MR-3
Pojazd
Statek kosmiczny Mercury No. 7 Freedom 7
Rakieta nośna Redstone
Załoga
Zdjęcie Mercury-Redstone 3
Załoga Alan Shepard
Start
Miejsce startu LC-5 (CCAFS)
Początek misji 5 maja 1961
Orbita okołoziemska
Liczba orbit lot balistyczny
Apogeum 187,4 km
Lądowanie
Lądowanie 5 maja 1961
Czas trwania misji 15 min 22 s
Przebyta odległość 488 km
Program Mercury

Misja „Mercury-Redstone 3” (MR-3) została zrealizowana 5 maja 1961 roku i była drugą załogową misją w historii astronautyki (pierwszy lot człowieka w kosmos odbył się 12 kwietnia 1961 roku – na pokładzie statku Wostok 1 wykonał go radziecki kosmonauta Jurij Gagarin). Alan B. Shepard został pierwszym Amerykaninem, który znalazł się w kosmosie, choć był to tylko lot suborbitalny.

Kapsuła statku Mercury, nazwana przez jego pilota Freedom 7, wykonała jedynie lot balistyczny. Nie planowano w czasie tej misji osiągnięcia orbity okołoziemskiej. Nie było to możliwe, bo przekraczało możliwości użytej rakiety nośnej o nazwie Redstone.

  • Osiągnięta wysokość: 187,4 km
  • Odległość od miejsca startu: 487,3 km
  • Maksymalna prędkość: 8262 km/h

Piętnaście minut przed zaplanowanym startem wstrzymano odliczanie. Powodem były chmury nad przylądkiem Canaveral. Mogły one uniemożliwić fotografowanie przebiegu lotu. Podczas tej przerwy usunięto również niewielką usterkę techniczną. Po 52 minutach niebo się przejaśniło i odliczanie zostało wznowione.

Rakieta Redstone wystartowała z kapsułą statku załogowego dopiero po ponad 3 godzinach od momentu znalezienia się astronauty w kabinie. Zaraz po starcie Alan B. Shepard zameldował, że lot przebiega spokojnie. Po 45 sekundach pojawiły się wibracje, które trwały do momentu uzyskania przez kapsułę prędkości 1 Macha. Lot ustabilizował się po 88 sekundach. Po upływie 2,5 minuty kapsuła oddzieliła się od rakiety Redstone. Przez blisko pięć minut astronauta znajdował się w stanie nieważkości.

Wodowanie na Atlantyku po 15 minutach i 22 sekundach przebiegło bez problemów. Śmigłowiec potrzebował 11 minut, aby wyciągnąć Alana Sheparda i kapsułę Freedom 7 na pokład lotniskowca USS Lake Champlain. Astronautę poddano kontroli medycznej. Okazało się, że Shepard znajdował się w znakomitej kondycji, a podczas lotu nie miał żadnych kłopotów zdrowotnych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy, który tak jak wielu innych Amerykanów oglądał lot w telewizji, zadzwonił do Sheparda na pokład lotniskowca i złożył mu gratulacje z okazji tego wielkiego osiągnięcia.

Alan Shepard wziął później udział w programie Apollo i lądował na Księżycu jako dowódca misji Apollo 14.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]