Meriadok Brandybuck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meriadok Brandybuck
Meriadoc Brandybuck
giermek, Strażnik Wieży, rycerz Rohanu, Dziedzic Bucklandu, członek Rady Królestwa Północy
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Władca Pierścieni

Grany przez

Dominic Monaghan (Władca Pierścieni)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Shire

Przynależność

hobbit, Fallohid

Data urodzenia

2982 TE

Data śmierci

ok. 65 CE

Rodzina

Saradok Brandybuck (ojciec)
Esmeralda Tuk (matka)
Estella Bolger (współmałżonek)

Meriadok Brandybuck, Merry (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.

Był jedynym dzieckiem Saradoka Brandybucka, Dziedzica Bucklandu, i Esmeraldy Tuk, młodszej siostry Paladina Tuka, ojca Peregrina. W młodości był zdrobniale nazywany Merrym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 3018 roku Trzeciej Ery towarzyszył Frodowi do Rivendell i tam został członkiem Drużyny Pierścienia. Wraz z drużyną przebył drogę do Parth Galen, gdzie jego oraz Pippina Tuka uprowadzili orkowie. Podążający do Isengardu orkowie zaatakowani zostali przez Rohirrimów pod wodzą Éomera, zaś Merry i Pippin zdołali uciec do Fangornu. Tam udało im się przekonać Drzewca do zaatakowania przez entów Isengardu. Następnie Merry wstąpił na służbę u króla Rohanu Théodena i został jego giermkiem. Wbrew rozkazowi pojechał wraz z Éowiną do Minas Tirith, gdzie wspólnie zabili Czarnoksiężnika z Angmaru podczas bitwy na polach Pelennoru. Bliski śmierci został uzdrowiony przez Aragorna.

Po Wojnie o Pierścień pasowany został na rycerza Rohanu. Wraz z Frodem, Samem i Pippinem powrócił do Shire, gdzie był jednym z przywódców podczas Bitwy Nad Wodą przeciwko ludziom Sarumana. Po śmierci ojca został Dziedzicem Bucklandu. Zmarł w Gondorze ok. 64 roku Czwartej Ery i został pochowany obok Aragorna.