Meriadok Brandybuck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Meriadok Brandybuck
Meriadoc Brandybuck
Lata życia 2982 TE – ok. 65 CE
Rasa i kultura hobbit, Fallohid
Kraina Shire
Inne imiona Merry, (j. hobb. Kalimac, Kali) Holdwine z Shire, Pan Perian, Meriadok Wspaniały
Tytuły lub przydomki giermek, Strażnik Wieży, rycerz Rohanu, Dziedzic Bucklandu, członek Rady Królestwa Północy
Rodzice Saradok Brandybuck i Esmeralda Tuk
Współmałżonek Estella Bolger
Polskie tłumaczenia imienia
J. Łozińskiego Radostek Gorzaleń
M. Skibniewskiej Meriadok (Merry) Brandybuck
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Władca Pierścieni
Władca Pierścieni Dominic Monaghan
Portal Portal Śródziemie

Meriadok Brandybuck (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.

Był jedynym dzieckiem Saradoka Brandybucka, Dziedzica Bucklandu, i Esmeraldy Tuk, młodszej siostry Paladina Tuka, ojca Peregrina. W młodości był zdrobniale nazywany Merrym.

Życiorys[edytuj]

W 3018 roku Trzeciej Ery towarzyszył Frodowi do Rivendell i tam został członkiem Drużyny Pierścienia. Wraz z drużyną przebył drogę do Parth Galen, gdzie jego oraz Pippina Tuka uprowadzili orkowie. Podążający do Isengardu orkowie zaatakowani zostali przez Rohirrimów pod wodzą Éomera, zaś Merry i Pippin zdołali uciec do Fangornu. Tam udało im się przekonać Drzewca do zaatakowania przez entów Isengardu. Następnie Merry wstąpił na służbę u króla Rohanu Théodena i został jego giermkiem. Wbrew rozkazowi pojechał wraz z Éowiną do Minas Tirith, gdzie wspólnie zabili Czarnoksiężnika z Angmaru podczas bitwy na polach Pelennoru. Bliski śmierci został uzdrowiony przez Aragorna.

Po Wojnie o Pierścień pasowany został na rycerza Rohanu. Wraz z Frodem, Samem i Pippinem powrócił do Shire, gdzie był jednym z przywódców podczas Bitwy Nad Wodą przeciwko ludziom Sarumana. Po śmierci ojca został Dziedzicem Bucklandu. Zmarł w Gondorze ok. 64 roku Czwartej Ery i został pochowany obok Aragorna.