Meribbaal (syn Jonatana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meribbaal
Ilustracja
Meribbaal klękający przed królem Dawidem, ilustracja z Biblii Maciejowskiego, XIII w.
Występowanie 2 Księga Samuela
1 Księga Kronik
Rodzina
Ojciec Jonatan
Dzieci Mika

Meribbaal, Mefiboszet[a] – postać biblijna, syn Jonatana, wnuk pierwszego króla Izraela, Saula.

Według Drugiej Księgi Samuela Meribbaal miał 5 lat w chwili śmierci Saula i Jonatana[1], co oznacza iż urodził się ok. 1015 r. p.n.e. Na wieść o klęsce Saula piastunka Meribbaala uciekła wraz z nim jednak podczas ucieczki Meribbaal doznał upadku, co poskutkowało trwałym kalectwem na obie nogi.

We wczesnym okresie panowania króla Dawida Meribbal mieszkał w domu Makira, syna Ammiela, z Lo-Debar. Z rozkazu Dawida przybył on do Jerozolimy. Dawid w akcie miłosierdzia zwrócił mu całe mienie będące uprzednio w posiadaniu Saula i ustanowił Sibę jego zarządcą. Sam Meribbaal został zaś w Jerozolimie jako dworzanin na utrzymaniu króla Dawida[2].

Podczas buntu Absaloma Meribbal został w Jerozolimie. Jego sługa, Siba, przekazał Dawidowi, iż Meribbaal popiera bunt i dostrzega w tym szansę na odzyskanie należnego mu królestwa. Dawid usłyszawszy to, przekazał Sibie cały majątek, którym ten zarządzał w imieniu Meribbaala[3].

Po klęsce Absaloma Meribbaal, który od chwili opuszczenia przez króla stolicy nie mył się, nie golił i nie prał szat, wyszedł na spotkanie powracającemu do Jerozolimy Dawidowi. Wytłumaczył on przed Dawidem swoje pozostanie w Jerozolimie, a także stwierdził, iż padł ofiarom oszczerstwa ze strony Siby. Następnie zgodnie z wyrokiem Dawida Meribbaal i Siba mieli podzielić między sobą pola Meribbaala, uprzednio w całości przekazane Sibie[4].

Miał syna, któremu na imię było Mika[5].

Jest wymieniany w rodowodzie Saula w Pierwszej Księdze Kronik[6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W tekstach hebrajskich imiona, których część stanowiło imię kananejskiego bóstwa Baala, zostały zmienione w czasach późniejszych. Człon baal był zastępowany członem boszet (pol. hańba).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2Sm 4,4 w przekładach Biblii.
  2. 2Sm 4,6-11 w przekładach Biblii.
  3. 2Sm 16,14 w przekładach Biblii.
  4. 2Sm 19,25-30 w przekładach Biblii.
  5. 2Sm 9,12 w przekładach Biblii.
  6. 1Kr 8,34 w przekładach Biblii.