Meritamon (żona Ramzesa II)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meritamon
Wielka Małżonka Królewska
Ilustracja
królowa Egiptu
Jako żona

Ramzesa II

Dane biograficzne
Data urodzenia

ok. 1280 p.n.e.

Data śmierci

1220 p.n.e.

Miejsce spoczynku

Dolina Królowych (QV68)

Ojciec

Ramzes II

Matka

Nefertari lub Isetnofret I

Mąż

Ramzes II

Meritamon (także jako Merytamon, Meritamen, Meryt - Amen, Merytamen, Merytetamen, Merietamun, egip. Ukochana [przez] Amona) (ok. 1280-1220 p.n.e.) – córka i jednocześnie żona Ramzesa Wielkiego. Matką księżniczki była Nefertari lub Isetnofret I; była kapłanką Amona, Hathor, Mut i Horusa. Zdołała uzyskać znaczne wpływy na dworze. Jej pozycja była niemal tak silna jak przedtem Nefertari. O przyczynach tej sytuacji pisze Jan Niżnikiewicz w powieści "Krzyż Nilu":

W miejsce matki w sposób niepostrzeżony, ale konsekwentny wchodziła Meritamon. Niezwykłe i w miarę upływu czasu potęgujące się podobieństwo do zmarłej było jej w tym niezwykle pomocne. Po pewnym czasie przejęła sprawy, jakimi uprzednio zajmowała się Nefertari. Wprowadziła się do królewskiego pałacu, nie dokonując w nim żadnych zmian. Z upływem lat młodą, dorastającą księżniczkę coraz częściej traktowano, jakby była młodą królową.

Nosiła tytuły "Córki Króla", "Wielkiej Małżonki Króla" (została nią po śmierci matki), "Ukochanej Pani Dwóch Krajów", "Ukochanej Pana Dwóch Krajów", "Pięknej w Pałacu", "Tej o Pięknym Obliczu" oraz "Przełożonej Haremu Amona - Re", "Wspaniałej w Pałacu".

Dotąd odnaleziono kilka posągów i płaskorzeźb Meritamon. Najbardziej znanym jest wapienna statua królowej znajdująca się w kompleksie grobowym jej ojca (Ramesseum) zwana "Białą Królową". Pojawia się także (w otoczeniu innych członków rodziny) na murze świątyni w Abu Simbel. Poza tym w 1981 roku w prowincjonalnym mieście Achmim, położonym około 120 kilometrów na północ od Luksoru odkryto wielką wapienną rzeźbę, której częścią był mierzący 7,5 metra posąg władczyni. Urodziła władcy co najmniej 1 dziecko (syna), które nie przeżyło ojca. Została pochowana w Dolinie Królowych (QV68).

M23G39X1M23N41
X1
wr
D21
X1V30
X1
N19
<
M17Y5
N35
mrM17M17X1
>
Córka Króla, Wielka Małżonka Królewska, Pani Obu Krajów - Meritamon w hieroglifach