Mesa (fikcyjne państwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mesa - fikcyjne państwo w książkach Davida Webera z cyklu Honorverse. Znajduje się ono na planecie Mesa w systemie o tej samej nazwie. Jego społeczeństwo nosi nazwę Mesa lub Mesanie. Stolicą jest miasto Mendel.

Historia i geografia[edytuj | edytuj kod]

Planeta Mesa jest planetą typu ziemskiego o podobnym do Ziemi klimacie, rozmiarze i odległości od gwiazdy systemu. Została zaludniona około 500 lat przed czasem, w którym dzieje się akcja cyklu przez Leonarda Detweilera i jego współpracowników, uciekinierów z państwa Beowulf. Detweileryści wierzyli, że człowiek powinien osiągnąć doskonałość poprzez inżynierię genetyczną, czemu sprzeciwiał się kodeks etyczny Beowulfa, gdzie początkowo działali. Ostatecznie zostali oni wygnani stamtąd i osiedlili się na Mesie, gdzie kontynuowali swoje eksperymenty.[1]

W przeciągu kilku pokoleń na Mesie zaczęły zakładać swoje siedziby różne korporacje galaktyczne, których działania nie były uznawane za legalne lub etyczne. Największą z nich, często utożsamianą z Mesą, jest Manpower, produkująca niewolników genetycznych, główny "produkt eksportowy" Mesy. Znaczna część pozostałych korporacji Mesy jest w sekrecie kontrolowana przez Manpower.

Społeczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Społeczeństwo Mesy dzieli się na trzy klasy.

Wolni obywatele[edytuj | edytuj kod]

Najwyższą klasą są wolni obywatele, mający prawo głosu, pracujący w szanowanych zawodach i najbogatsi. Większość z nich jest udoskonalana genetycznie, co w sekrecie doprowadziło do powstania trzech "linii obywateli": alfa, najinteligentniejszych, o najkorzystniejszych cechach genetycznych, beta, którzy mają wspierać alfy, oraz gamma, "skonstruowanych" tak, aby byli poddanymi alf. Przydziałem do linii genetycznych zajmuje się Równanie, organizacja w sekrecie rządząca Mesą, o której istnieniu nie wie większość mieszkańców.

Niewolnicy[edytuj | edytuj kod]

Najniższą klasą społeczną są niewolnicy genetyczni. Niewolnicy są "produkowani" przez Manpower. Ich genom jest konstruowany tak, aby niewolnicy posiadali pożądane cechy i spełniali odpowiednie wymagania. Poza warunkowaniem genetycznym są też szkoleni - tresowani - od urodzenia, by spełniać wymaganą od nich rolę. Istnieją różne rodzaje niewolników: "rozrywkowi" (kupowani przez bogaczy jako żywe zabawki seksualne), przeznaczeni do ciężkich robót, pracownicy fizyczni, księgowi, żołnierze (tresowani, by spełniać rozkazy) itd. W początkach istnienia Mesy mogli zarobić na swoje wykupienie lub zostać uwolnionymi, jednak Konstytucja Mesy zabroniła tego.

Dwójkowcy[edytuj | edytuj kod]

Potomkowie uwolnionych niewolników sprzed wprowadzenia Konstytucji. Pracują oni w mniej szanowanych zawodach i nie mają prawa głosu, często oddają się działalności przestępczej. Małżeństwa między dwójkowcami a wolnymi obywatelami są zabronione.[2]

Rząd[edytuj | edytuj kod]

Oficjalnie kraj jest rządzony przez Radę Zarządczą, składającą się w dwóch trzecich z przedstawicieli korporacji, a w jednej trzeciej z osób wybranych przez wolnych obywateli w powszechnych wyborach. W praktyce taki układ prowadzi do przewagi korporacji, a większość przedstawicieli korporacji to członkowie Równania.

Równanie[edytuj | edytuj kod]

Równanie to tajna organizacja Mesy, która w sekrecie kontroluje państwo. Jej celem jest doprowadzenie alf do szczytu możliwości poprzez inżynierię genetyczną, a w dalszej perspektywie przejęcie władzy nad "nieudoskonalonymi" poprzez sztucznie stworzonych "nadludzi". Od Misji Honor Równanie jest głównym antagonistą serii.[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Weber, Królowa niewolników
  2. David Weber, Bitwa o Torch
  3. David Weber, Misja Honor