Meszadi Azizbekow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Meszadi Azizbekow

Meszadi Azizbekow lub Azizbejow, oryg. az. Məşədi Əzim bəy oğlu Əzizbəyov, (ur. 6 stycznia 1876 w Baku, zm. 20 września 1918) – komunista i rewolucjonista azerski.

Młodość i wczesna działalność[edytuj | edytuj kod]

Azizbekow urodził się w rodzinie murarza. Ukończył szkołę średnią w Baku, a następnie uczył się w szkole inżynierskiej w Petersburgu. W 1896 wstąpił do SDPRR i brał udział w rozruchach studenckich. W 1899 rozpoczął naukę w petersburskim Instytucie Technologicznym na wydziale elektrycznym, kończąc ją w 1908.

Rewolucjonista[edytuj | edytuj kod]

Azizbekow wziął udział w rewolucji 1905, a następnie był aktywnym działaczem bakijskich związków zawodowych. W czasie I wojny światowej brał udział w organizowaniu pomocy humanitarnej dla mieszkańców miasta.

Po rewolucji lutowej został wybrany do Bakijskiej Rady Robotników, działał też w Muzułmańskiej Partii Socjalistycznej. Był aktywnym działaczem Komuny Bakijskiej. Podzielił los pozostałych jej przywódców, rozstrzelany przez Brytyjczyków po nieudanej próbie ucieczki.

Pamięć po Azizbekowie w ZSRR[edytuj | edytuj kod]

Imieniem Azizbekowa nazwano trzy miasta w ArmeniiWajk, Aregnadem i Zarritap. Jego imię nosi stacja metra oraz dzielnica w Baku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]