Metaball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
1. Wpływ dwóch „dodatnich” obiektów metaball na siebie (sumowanie).
2. Wpływ „ujemnej” kuli na „dodatnią” przez tworzenie wgłębienia w „dodatniej” kuli (odejmowanie).

Metaball – obiekty w grafice komputerowej, przypominające wyglądem twory organiczne. Technika renderowania obiektów metaball została wynaleziona przez Jima Blinna we wczesnych latach osiemdziesiątych. W ogólności definiuje się jako obiekty dowolnego wymiaru, a więc jako funkcje w dziedzinie odpowiedniej liczby wymiarów, choć najczęściej stosuje się trój- i dwuwymiarowe implementacje (popularne w demach w latach 90). Elementem definicji jest wartość progowa (wielowymiarowej) objętości obiektu; w przypadku trójwymiarowym, gdzie \scriptstyle i-ty metaball opisany jest funkcją postaci \scriptstyle \mathrm{metaball}_i(x, y, z) ma ona postać

\sum_{i=0}^n \mathrm{metaball}_i(x,y,z) \leqslant \mbox{próg}

i mówi, czy objętość zamknięta przez powierzchnię zdefiniowaną przez \scriptstyle n obiektów metaball jest wypełniana w \scriptstyle (x,y,z) czy nie.

Metaball są jednym ze sposobów tworzenia obiektów trójwymiarowych; modelowanie obiektów za ich pomocą (oraz obiektów metaedge) możliwe jest np. w programie LightWave 3D lub darmowym Blender.

Interakcja dodatnia między dwoma dwuwymiarowymi obiektami metaball o różnych kolorach, stworzona w programie Bryce: dwa małe obiekty metaball łączą się w jeden większy.


Zobacz też[edytuj]