Metal Gear (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metal Gear
Ilustracja
Logo gry
Producent

Konami

Seria gier

Metal Gear

Projektant

Hideo Kojima

Gatunek

skradanka

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

MSX, NES, MS-DOS, Commodore 64, Wii

Nośniki

Kartridż, Kaseta magnetofonowa, dyskietka

Kontrolery

Klawiatura, Gamepad

Strona internetowa

Metal Geargra komputerowa z gatunku skradanek, stworzona w 1987 roku przez Konami, jej głównym projektantem był Hideo Kojima. Głównym bohaterem jest Solid Snake, członek elitarnej jednostki FOXHOUND. Gra została pierwotnie wydana na komputerach MSX2, została później przeniesiona na NESa i komputery osobiste, a także trafiła do sklepu Wii (Virtual Console).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry dzieje się w roku 1995 w południowej Afryce. Fikcyjne państwo o nazwie Outer Heaven grozi użyciem Metal Gear — chodzącego czołgu, zdolnego do wystrzeliwania głowic nuklearnych z dowolnego miejsca na ziemi. Do akcji został wysłany agent "Gray Fox", jednak prawdopodobnie wpada w ręce wroga, gdyż kontakt z nim zostaje utracony. Na miejsce zostaje wysłany kolejny agent o pseudonimie Solid Snake – jego zadaniem jest uratowanie Foxa i zniszczenie Metal Gear.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest jedną z pierwszych skradanek – umożliwiała omijanie i ciche likwidowanie przeciwników, zamiast w starciu bezpośrednim. Przeciwnicy mogli wejść w "Alert Mode", w którym wiedzieli o obecności bohatera i dążyli do jego likwidacji. Snake był obserwowany przez gracza "z góry", miał do dyspozycji zarówno broń (pistolet z ograniczoną amunicją – mógł jednak wrogów likwidować również w walce wręcz), jak i różne użyteczne przedmioty, jak lornetka czy radio do komunikacji z sojusznikami. W bazie Snake może znaleźć zarówno amunicję jak i racje żywnościowe, które go leczyły[1].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Gra spotkała się z ciepłym przyjęciem, IGN umieścił ją na 26 miejscu najlepszych gier na NES[2], choć wersja ta miała wiele problemów, w tym braki w tłumaczeniu i nowo zrobiony poziom w dżungli, zawierający ścieżki zapętlające drogę, przeciwników odradzających się nawet po użyciu lornetki, oraz obszary "nie do przejścia" za samochodami – wszystko spowodowane tym, że Kojima nie pracował przy tej konwersji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Metal Gear (Game) – Giant Bomb, www.giantbomb.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. Top 100 NES Games – IGN.com, www.ign.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  3. AVGN: Metal Gear | Cinemassacre Productions, cinemassacre.com [dostęp 2017-11-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-16] (ang.).