Metoda Silvy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metoda Silvy (nazywana też "Silva UltraMind ESP System" lub Mind Control) – wymyślona w 1944 roku przez José Silvę metoda pracy z umysłem, bazująca na wizualizacjach po sprowadzeniu fal mózgowych do poziomu alfa lub theta.

Technika[edytuj | edytuj kod]

Kurs Silvy obejmuje nauczenie się samoczynnego wprowadzania mózgu w stan alfa oraz przedstawienie metod wizualizacji na tym poziomie. Stan alfa to specyficzny stan organizmu, zbliżony fizycznie do momentu zasypiania, znany też pod nazwą fazy REM, czy też medytowania. Metoda Silvy zakłada, że organizm w takim momencie jest naturalnie otwarty na komunikację świadomości z podświadomością i nadświadomością (ego, id i superego) i że będąc w takim stanie można przekonać samego siebie do zmiany zachowań, nastawienia do świata, czy też postrzegania innych osób. Stan theta to z kolei stan głębszy od stanu alfa, równoznaczny z głębszym snem – na tym poziomie komunikacja z własnymi poziomami świadomości jest jeszcze łatwiejsza i efekty uzyskiwane mogą być bardziej spektakularne, ale też trudniej ją kontrolować. Programowanie własnego umysłu oraz kontrolowanie go w stanie alfa i theta możliwe jest w zasadzie dla każdego adepta kursu Metody Silvy.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W swojej książce pt. Piękna strona zła (ang. The Beautiful Side of Evil) autorka Johanna Michaelsen opisała swoją przygodę ze stosowaniem technik Mind Control, omawiając niebezpieczeństwo związane z paraniem się tego typu metodami[1].

Randall Baer, jeden z czołowych nauczycieli New Age, po nawróceniu się na chrześcijaństwo opisał swoje doświadczenia z Metodą Silvy w książce Inside the New Age Nightmare (wydanie polskie: W matni New Age)[2].

Krytykę metody Silvy znajdziemy też w Popularnej Encyklopedii New Age[3].

Stosunek Kościoła katolickiego do Metody Silvy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Johanna Michaelsen: The Beautiful Side of Evil. Eugene, Oregon: Harvest House Publishers, 1982. ISBN 978-0-89081-322-5.
 2. Randall Baer: Inside the New Age Nightmare. Madison: Huntington House, 1989. ISBN 978-0-91031-158-8.
 3. Robert Tekieli: Harry Potter, metoda Silvy, tai czi. Wydawnictwo "brulionu", "Fronda" i Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne, s. 3 tom, seria: Popularna Encyklopedia New Age.
 4. Opinie: Metoda Silvy, silva.alpha.pl
 5. Opinia wystawiona przez bp. Zygmunta Pawłowicza w 1997 r. na prośbę bp. Tadeusza Pieronka, sekretarza Episkopatu Polski., badzwolny.eu
 6. Oficjalna strona Aleksandra Posackiego, www.aleksanderposacki.pl [martwy link]
 7. Metoda Silvy (pol.). Dominikańskie Ośrodki Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach (badzwolny.eu). [dostęp 2012-09-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jose Silva - Samokontrola umysłu metodą Silvy
 • Jose Silva - Samouzdrawianie Metodą Silvy
 • ks. Aleksander Posacki SJ - Dlaczego nie metoda Silvy
 • Johanna Michaelsen - Piękna strona zła (The Beautiful Side of Evil)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]