Metro-Goldwyn-Mayer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro-Goldwyn-Mayer
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Beverly Hills
Data założenia 1924
Forma prawna spółka publiczna
Zatrudnienie 400 (2006)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Metro-Goldwyn-Mayer (również jako: MGM lub M-G-M) – amerykańska wytwórnia filmowa z siedzibą w Beverly Hills w stanie Kalifornia, działająca od 1924. Każdy film i odcinek serialu produkcji MGM poprzedza kilkusekundowe ujęcie głowy prawdziwego ryczącego dwukrotnie lwa (logo MGM), otoczonego złotymi taśmami filmowymi, prezentowane tuż przed czołówką. Obecnie prawa autorskie obejmujące produkcje przedsiębiorstwa należą do grupy MGM Holdings.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielami przedsiębiorstwa byli: urodzony w Warszawie Samuel Goldwyn (1879–1974), Marcus Loew (1870–1927) i Louis B. Mayer (1885–1957). MGM oficjalnie powstało w 1924 w wyniku połączenia trzech mniejszych przedsiębiorstw. W swoich najlepszych latach produkowało 40 filmów rocznie i zatrudniało największe gwiazdy kina, takie jak Clark Gable, Greta Garbo, Jean Harlow, James Stewart, Buster Keaton, Laurel i Hardy (Flip i Flap) czy Elvis Presley. Do 1973 MGM zajmowało się też dystrybucją filmów innych wytwórni. W 2006 uruchomiony został w Polsce satelitarny program telewizyjny: MGM HD.

3 listopada 2010 firma złożyła w sądzie federalnym USA na Manhattanie wniosek o upadłość[1], jednakże już w końcu grudnia za sprawą nowego kierownictwa, wniosek został wycofany.

Tom i Jerry[edytuj | edytuj kod]

W słynnym serialu rysunkowym Tom i Jerry Metro-Goldwyn-Mayer sparodiowała swoje logo – ryczącego przez chwilę lwa zastępuje miauczący Tom.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Boćkowski: MGM złożył w sądzie wniosek o upadłość (pol.). finanse.wp.pl, 4 listopada 2010. [dostęp 4 listopada 2010].