Metro w Jekaterynburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Jekaterynburgu
Metro w Jekaterynburgu
Logo metra
Dane ogólne
Lokalizacja Rosja Jekaterynburg, Rosja
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 1991
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
12.7 km
Liczba linii 1
Liczba stacji 8
Inne informacje
Rozstaw toru 1524 mm
Jekaterinburg Metro Map 16022011.png

Metro w Jekaterynburgu składa się z jednej linii o orientacji północ- południe otwartej w 1991 roku. Metro jest zsynchronizowane z działającą tu siecią tramwajową umożliwiającą dostęp do zachodnich dzielnic Jekaterynburga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jekaterynburg to czwarte co do wielkości miasto Rosji zaczęło się borykać z natężonym ruchem już w połowie lat 70 XX wieku. Wówczas to miasto przekroczyło milion mieszkańców. Zaistniała więc potrzeba wybudowania środka transportu który umożliwiłby sprawniejszą komunikację w mieście. Tak więc decyzja o budowie metra zapadła już 28 sierpnia 1980 roku.

Pierwsze prace budowlane ruszyły w 1982 roku. Podczas prac napotkano się na wiele problemów natury hydrologicznej co przełożyło się na opóźnienia w terminie zakończenia prac. Wreszcie 26 kwietnia 1991 roku oddano do użytku pierwszy odcinek Jekaterynburskiego metra wraz z trzema stacjami: Prospektem Kosmonautów, Urałmaszem i Maszynostroitielejem.

Dwa lata późnej do ówczesnej sieci włączono stację Uralskaja a pod koniec 1994 roku dwie kolejne: Dinamo i Plac 1905 Roku. W 2002 roku linię metra uzupełniono o stację Gieologiczeskaja. W 2011 roku linię metra uzupełniono o stacje Botaniczeskaja, natomiast latem 2012 roku oddano do użytku stację Czkałowskają.

Lista stacji i zajezdni[edytuj | edytuj kod]

Stacje[edytuj | edytuj kod]

Zajezdnie[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]