Metro w Waszyngtonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metro w Waszyngtonie
metro
Logotyp
Logo metra
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Lokalizacja

Waszyngton, Maryland, Wirginia

Operator

Washington Metropolitan Area Transit Authority

Liczba linii

6

Lata funkcjonowania

od 1976

Dzienna
liczba pasażerów

326,300 (2022)

Infrastruktura
Długość sieci

208 km

Rozstaw szyn

1429 mm

Liczba stacji

98

Strona internetowa

Metro w Waszyngtonie (ang. Washington Metro lub Metrorail) – system kolei podziemnej i nadziemnej, obsługujący aglomerację Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. W skład systemu wchodzi 6 linii o łącznej długości 208 km i 98 stacjach. Metro waszyngtońskie jest drugim co do wielkości, po metrze nowojorskim, systemem metra w USA pod względem długości. W 2022 roku dzienna liczba pasażerów wyniosła 326,300[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki metra waszyngtońskiego sięgają lat 60. XX wieku. W 1960 roku rozpoczęto prace związane z zaprojektowaniem przebiegu metra, które uległy zatwierdzeniu w 1968 roku. Plany obejmowały system liczący 158 km długości. Kamień węgielny pod budowę położono 7 grudnia 1969 roku, a 27 marca 1976 roku oddano do użytku jego pierwszy odcinek. Ostatecznie, system w pierwotnie zamierzonym kształcie został ukończony 13 stycznia 2001 roku, później został jednak powiększony poprzez przedłużenie linii niebieskiej oraz ustanowienie dodatkowych stacji na istniejących liniach. Rozważa się również jego rozbudowę o dodatkowe linie i stacje w przyszłości. W dniu 22 czerwca 2009 doszło do największego w historii waszyngtońskiego metra wypadku, wskutek którego zginęło 9 osób, a około 70 zostało rannych.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

System składa się z sześciu linii o łącznej długości 208 km, na których znajduje się 98 stacji. Nazwy linii wywodzą się od kolorów, którymi są oznakowane: Red Line (linia czerwona), Orange Line (linia pomarańczowa), Blue Line (linia niebieska), Yellow Line (linia żółta), Green Line (linia zielona) oraz Silver Line (linia srebrna).

Linie metra
Symbol Nazwa Rok otwarcia Liczba stacji Stacje końcowe
Red Line 1976 27 Shady Grove – Glenmont
Blue Line 1977 28 Franconia–Springfield – Downtown Largo
Orange Line 1978 26 Vienna – New Carrollton
Yellow Line 1983 13 Huntington – Mount Vernon Square
Green Line 1991 21 Branch Avenue – Greenbelt
Silver Line 2014 34 Ashburn – Downtown Largo

Linie metra przebiegają niemal wyłącznie z przedmieść do centrum Waszyngtonu. Z tego powodu, często aby skorzystać z metra, przy przemieszczaniu się między sąsiadującymi przedmieściami trzeba najpierw udać się do centrum miasta. Na przykład mimo że stacje Twinbrook i Glenmont są położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie, podróż pomiędzy nimi trwa prawie godzinę. Obecnie rozważa się możliwość utworzenia nowych linii, które bezpośrednio połączyłyby przedmieścia i nie wymagały podróży do centrum miasta.

Schematyczna mapa metra waszyngtońskiego

Rozwój metra[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Washington Metropolitan Area Transit Authority (ang. • hiszp. • fr. • chiń. • kor. • wiet.)