Metro w Waszyngtonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metro w Waszyngtonie
Metro w Waszyngtonie
Logo metra
Dane ogólne
Lokalizacja Waszyngton, Maryland, Wirginia w Stanach Zjednoczonych
Rodzaj transportu metro
Data uruchomienia 27 marca 1976
Infrastruktura
Całkowita
długość linii
188 km
Liczba linii 6
Liczba stacji 91
Inne informacje
Rozstaw toru 1429mm
Operator Washington Metropolitan Area Transit Authority

Metro w Waszyngtonie – system kolei podziemnej i nadziemnej, obsługujący aglomerację Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku w skład systemu wchodziło 5 linii o łącznej długości 171 km oraz 86 stacji w Waszyngtonie oraz w pobliskich miejscowościach położonych w Maryland oraz w Wirginii. Metro waszyngtońskie jest drugim co do wielkości, po metrze nowojorskim, systemem metra w USA. W roku fiskalnym 2007 z jego usług skorzystało łącznie ponad 200 milionów pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki metra waszyngtońskiego sięgają lat 60. XX wieku. W 1960 roku rozpoczęto prace związane z zaprojektowaniem przebiegu metra, które uległy zatwierdzeniu w 1968 roku. Plany obejmowały system liczący 158 km długości. Kamień węgielny pod budowę położono 7 grudnia 1969 roku, a 27 marca 1976 roku oddano do użytku jego pierwszy odcinek. Ostatecznie, system w pierwotnie zamierzonym kształcie został ukończony 13 stycznia 2001 roku, później został jednak powiększony poprzez przedłużenie linii niebieskiej oraz ustanowienie dodatkowych stacji na istniejących liniach. Rozważa się również jego rozbudowę o dodatkowe linie i stacje w przyszłości. W dniu 22 czerwca 2009 doszło do największego w historii waszyngtońskiego metra wypadku, wskutek którego zginęło 9 osób, a około 70 zostało rannych.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku w skład systemu wchodziło 5 linii o łącznej długości 171 km. Nazwy linii wywodzą się od kolorów, którymi są oznakowane: Red Line (linia czerwona), Orange Line (linia pomarańczowa), Blue Line (linia niebieska), Yellow Line (linia żółta), Green Line (linia zielona) oraz Silver Line (linia srebrna).

Linie metra
Nazwa Rok otwarcia Liczba stacji Stacje końcowe
  Red Line 1976 27 Shady Grove – Glenmont
  Orange Line 1978 26 Vienna/Fairfax-GMU – New Carrollton
  Blue Line 1977 27 Franconia-Springfield – Largo Town Center
  Yellow Line 1983 17 Huntington – Fort Totten
  Green Line 1991 21 Branch Ave – Greenbelt
  Silver Line 2014 28 Wiehle–Reston East – Largo Town Center

Linie metra przebiegają niemal wyłącznie z przedmieść do centrum Waszyngtonu. Z tego powodu, często aby skorzystać z metra, przy przemieszczaniu się między sąsiadującymi przedmieściami trzeba najpierw udać się do centrum miasta. Na przykład, mimo że stacje Twinbrook i Glenmont są położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie, podróż pomiędzy nimi trwa prawie godzinę. Obecnie rozważa się możliwość utworzenia nowych linii, które bezpośrednio połączyłyby przedmieścia i nie wymagały podróży do centrum miasta.

Schematyczna mapa metra waszyngtońskiego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Washington Metropolitan Area Transit Authority (ang. • hiszp. • fr. • chiń. • kor. • wiet.)