Metro w Waszyngtonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metro w Waszyngtonie
metro
Logotyp
Logo metra
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Lokalizacja

Waszyngton, Maryland, Wirginia

Operator

Washington Metropolitan Area Transit Authority

Liczba linii

6

Lata funkcjonowania

od 1976

Infrastruktura
Długość sieci

188 km

Rozstaw szyn

1429mm

Liczba stacji

91

Portal Transport szynowy

Metro w Waszyngtonie (ang. Washington Metro lub Metrorail) – system kolei podziemnej i nadziemnej, obsługujący aglomerację Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku w skład systemu wchodziło 5 linii o łącznej długości 171 km oraz 86 stacji w Waszyngtonie oraz w pobliskich miejscowościach położonych w Maryland oraz w Wirginii. Metro waszyngtońskie jest drugim co do wielkości, po metrze nowojorskim, systemem metra w USA. W roku fiskalnym 2007 z jego usług skorzystało łącznie ponad 200 milionów pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki metra waszyngtońskiego sięgają lat 60. XX wieku. W 1960 roku rozpoczęto prace związane z zaprojektowaniem przebiegu metra, które uległy zatwierdzeniu w 1968 roku. Plany obejmowały system liczący 158 km długości. Kamień węgielny pod budowę położono 7 grudnia 1969 roku, a 27 marca 1976 roku oddano do użytku jego pierwszy odcinek. Ostatecznie, system w pierwotnie zamierzonym kształcie został ukończony 13 stycznia 2001 roku, później został jednak powiększony poprzez przedłużenie linii niebieskiej oraz ustanowienie dodatkowych stacji na istniejących liniach. Rozważa się również jego rozbudowę o dodatkowe linie i stacje w przyszłości. W dniu 22 czerwca 2009 doszło do największego w historii waszyngtońskiego metra wypadku, wskutek którego zginęło 9 osób, a około 70 zostało rannych.

Linie metra[edytuj | edytuj kod]

System składa się z sześciu linii o łącznej długości 188 km, na których znajduje się 91 stacji. Nazwy linii wywodzą się od kolorów, którymi są oznakowane: Red Line (linia czerwona), Orange Line (linia pomarańczowa), Blue Line (linia niebieska), Yellow Line (linia żółta), Green Line (linia zielona) oraz Silver Line (linia srebrna).

Linie metra
Symbol Nazwa Rok otwarcia Liczba stacji Stacje końcowe
WMATA Red.svg Red Line 1976 27 Shady Grove – Glenmont
WMATA Blue.svg Blue Line 1977 27

(w tym 19 współdzielonych)

Franconia-Springfield – Largo Town Center
WMATA Orange.svg Orange Line 1978 26

(w tym 18 współdzielonych)

Vienna/Fairfax-GMU – New Carrollton
WMATA Yellow.svg Yellow Line 1983 17 (12 w szczycie; w tym 15 współdzielonych) Huntington – Fort Totten
WMATA Green.svg Green Line 1991 21

(w tym 9 współdzielonych)

Branch Ave – Greenbelt
WMATA Silver.svg Silver Line 2014 28

(w tym 23 współdzielone)

Wiehle-Reston East – Largo Town Center

Linie metra przebiegają niemal wyłącznie z przedmieść do centrum Waszyngtonu. Z tego powodu, często aby skorzystać z metra, przy przemieszczaniu się między sąsiadującymi przedmieściami trzeba najpierw udać się do centrum miasta. Na przykład mimo że stacje Twinbrook i Glenmont są położone w odległości zaledwie kilku kilometrów od siebie, podróż pomiędzy nimi trwa prawie godzinę. Obecnie rozważa się możliwość utworzenia nowych linii, które bezpośrednio połączyłyby przedmieścia i nie wymagały podróży do centrum miasta.

Schematyczna mapa metra waszyngtońskiego

Rozwój metra[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Oficjalna strona Washington Metropolitan Area Transit Authority (ang. • hiszp. • fr. • chiń. • kor. • wiet.)