Metropolitalny Okręg w Republice Kazachstanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metropolitalny Okręg Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Republice Kazachstanu
Ilustracja
Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmaty, druga katedra okręgu
Państwo

 Kazachstan

Siedziba

Astana

Data powołania

2003

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Patriarchat

Moskiewski

Sobór

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Astanie

Metropolita

metropolita astański i kazachstański Aleksander (Mogilow)

Sufragan

biskup kaskeleński Gennadiusz (Gogolew)

Dane statystyczne
Liczba kapłanów

315

Liczba osób zakonnych

62

Liczba diecezji

10 (w 2022)

Liczba dekanatów

26

Liczba parafii

355 (w 2016)

Liczba klasztorów

9

Położenie na mapie Kazachstanu
51°10′00,1200″N 71°25′00,1200″E/51,166700 71,416700
Strona internetowa

Metropolitarny Okręg Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Republice Kazachstanu (ros. Митрополичий округ Русской Православной Церкви в Республике Казахстан, kaz. Қазақстан Республикасындағы Митрополиттік Аймақ), skrótowo Kazachstański Okręg Metropolitalny, Казахстанский митрополичий округ) – struktura Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego obejmująca terytorium Kazachstanu. W skład okręgu wchodzi dziesięć eparchii. Siedzibą metropolity jest każdorazowo Astana, funkcje soboru katedralnego pełni sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Astanie. Obecnym (2022) zwierzchnikiem okręgu jest metropolita astański i kazachstański Aleksander (Mogilow)[1]. Od 2011 jest on także stałym członkiem Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[2].

Okręg metropolitalny został powołany do życia decyzją Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego z 7 maja 2003. Weszły do niego eparchie obejmujące terytorium Kazachstanu: astańska i ałmacka, uralska i gurjewska oraz szymkencka i akmolińska[1]. Obecna nazwa okręgu została mu nadana w czasie posiedzenia Synodu w czerwcu 2010[3]. Wtedy również zdecydowano, iż kolejni metropolici Astany będą nosili tytuł metropolitów astańskich i kazachstańskich[3]. z kolei w październiku 2010 Święty Synod dokonał reorganizacji podziału okręgu na eparchie, tworząc trzy nowe: karagandyjską, pawłodarską oraz kustanajską i modyfikując granice już istniejących[4]. Na posiedzeniu Synodu w październiku 2011 dokonano kolejnych zmian administracyjnych, tworząc eparchie kokczetawską, ust'-kamienogorską oraz pietropawłowsko-bułajewską[2], a w marcu 2022 r. utworzono eparchię aktobską[1].

Organem zarządzającym okręgiem jest synod jego biskupów (ordynariuszy i pomocniczych)[5]. Nowi biskupi do pracy w okręgu są wyznaczani przez Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz ukaz patriarszy[5].

Obecnie synod biskupów okręgu tworzą następujący hierarchowie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]