Metsowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metsowo
Μέτσοβο
Ilustracja
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Epir-Macedonia Zachodnia

Region

Epir

Jednostka regionalna

Janina

Gmina

Metsowo

Wysokość

1160 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


2503

Nr kierunkowy

26560

Kod pocztowy

442 00

Tablice rejestracyjne

IN

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Metsowo”
Ziemia39°46′N 21°11′E/39,766667 21,183333

Metsowo (gr. Μέτσοβο, arom. Aminciu) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Epir, w jednostce regionalnej Janina, siedziba gminy Metsowo. W 2011 roku liczyło 2503 mieszkańców[1].

Wnętrze domu rodziny Tositsasów, użytkowane tak do schyłku XX wieku
Metsowska piwnica winiarska

Jest to największy w Grecji ośrodek mniejszości arumuńskiej. Chociaż w XIX wieku Metsowo nie wchodziło jeszcze w skład odrodzonego państwa greckiego, pochodzili stąd znani Grecy, między innymi Nikolaos Sturnaris, Eleni Tositsas, Michail Tositsas, Jeorjos Awerof-Tositsas (grecki współorganizator pierwszych igrzysk olimpijskich). Ich wielkim dziełem było stworzenie w Atenach Narodowej Politechniki Metsowskiej[2][3][4], zwanej w skrócie Metsowio. Inną pochodzącą stąd wyróżniającą się postacią był Ewangelos Awerof-Tositsas – były minister obrony narodowej Grecji.

Charakterystyczna dla miasteczka jest oryginalna drewniano-kamienna architektura. Lokalny, tradycyjny styl budownictwa zachowują także wszystkie nowo wznoszone obiekty.

Metsowo jest znane w Grecji z wyrobu serów (Metsowone i Metsowela), a także z miejscowego wina, wytwarzanego w winnicach stanowiących własność rodziny Awerof-Tositsa. Czynne jest muzeum winiarstwa oraz zawsze jest otwarty dla zwiedzających ośrodek produkcji wina Katogi Awerof, wraz z przyległym hotelem[5]. Przy rynku działa galeria sztuki. Czynne jest też bogate w starannie odrestaurowane[a] kolekcje muzeum wnętrz oraz przedmiotów użytkowych i broni – dar rodziny Awerofów-Tositsasów (przez wiele wieków stanowiło dom rodu Tositsasów). Eksponowane przedmioty pochodzą nawet z IV wieku, jednak główna część kolekcji obejmuje okres od XV do XIX wieku.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Konserwacją zajmują się pracownie Muzeum Benaki w Atenach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]