Metuje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Metuje
Ilustracja
Wielki Wodospad Metui w Adršpašskoteplickich skálach
Kontynent Europa
Państwo  Czechy
Lokalizacja Kraj hradecki
Rzeka
Długość około 69 km
Powierzchnia zlewni 607,6 km²
Średni przepływ 5,73 m³/s
Źródło
Miejsce okolice Hodkovic w rejonie Adršpašskoteplickich skál
Wysokość 586 m n.p.m.
Współrzędne 50°36′29,3″N 16°04′52,3″E/50,608143 16,081200
Ujście
Recypient Łaba
Miejsce przed miastem Jaroměř
Wysokość 248 m n.p.m.
Współrzędne 50°20′18,2″N 15°55′07,0″E/50,338400 15,918600
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Metujerzeka w Sudetach w północnych Czechach. Lewobrzeżny dopływ Łaby w zlewisku Morza Północnego.

Charakterystyka i przebieg[edytuj | edytuj kod]

Rzeka Metuje płynie w kraju hradeckim przez Góry Stołowe i Pogórze Orlickie. Odwadnia Adršpašskoteplické skály, północno-zachodnie zbocza Gór Stołowych i zachodnią część Wzgórz Lewińskich i zachodnie stoki Gór Orlickich. Rzeka ma około 69 kilometrów długości. Źródła znajdują się na wysokości około 560 m n.p.m. na południe od wsi Adršpach. W początkowym biegu rzeka płynie przez dwa górskie jeziorka położone na różnych poziomach oraz rozległy labirynt skalnych wież, filarów, głębokich i wąskich wąwozów Adršpašskoteplickich skál. Płynąc przez Adršpašskoteplické skály rzeka wyżłobiła głęboki wąwóz tworząc dwa wodospady, z których większy ma 19 m. Wypływając z Adršpachu rzeka płynie w kierunku południowym przez Teplice nad Metují, Hronov, Náchod i Nowe Miasto nad Metują. Poniżej miejscowości Náchod zaczyna się odcinek zaliczany do najpiękniejszych przełomów rzecznych w Czechach, zwany Peklo. Kończy się on przed miasteczkiem Nowe Miasto nad Metują. Rzeka na tym odcinku płynie głębokim wąwozem, otoczonym zalesionymi stokami gór sięgającymi 200 metrów wysokości. W połowie trasy znajduje się miejscowość Peklo, gdzie potok Olešenka uchodzi do Metui. Rzeka przyśpiesza na odcinku kamienistych bystrzy ciągnących się nieprzerwanie około trzech kilometrów. Potem nurt rzeki uspokaja się, a bystrza pojawiają się coraz rzadziej. Długość całego odcinka przełomowego wynosi 10 km, objęty jest on ochroną. Od Nowego Miasta rzeka zmienia kierunek i spokojnie płynie na zachód w kierunku miasta Jaroměř, gdzie uchodzi do Łaby.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze potoki dopływające do Metuje ze strony polskiej: Czermnica, Kudowski Potok i Klikawa (Bystra). Pozostałe to: Zdoňovský potok (L), Ledhujka (L), Židovka (L), Dřevíč (P), Brlenka (L), Střela (L), Radechovka (P), Olešenka (L) a Rozkoš (P).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż rzeki Metuja "Piekielną Doliną" prowadzi szlak turystyczny szlak turystyczny czerwony czerwony, prowadzący do Nowego Miasta nad Metują. W miejscowości Peklo znajduje się drewniana budowla dawnego młyna, który na początku XX wieku został przebudowany na schronisko turystyczne.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]