Mewa orlica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mewa orlica
Ichthyaetus ichthyaetus[1]
(Pallas, 1773)
Ilustracja
Osobnik młodociany
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Infragromada neognatyczne
Rząd siewkowe
Rodzina mewowate
Rodzaj Ichthyaetus
Gatunek mewa orlica
Synonimy
  • Larus ichthyaetus Pallas, 1773[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Mewa orlica, orlica (Ichthyaetus ichthyaetus) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), zamieszkujący wyspowo w pasie od Morza Czarnego po Bałchasz i Mongolię. Być może gnieździ się również w Chinach. Zimuje na wybrzeżach od wschodniej części Morza Śródziemnego poprzez Morze Czerwone, południową część Morza Kaspijskiego po północną część Oceanu Indyjskiego między Somalią a Mjanmą.

Do Polski zalatuje – do 2017 stwierdzono ją na terenie kraju 163 razy, choć niektóre obserwacje mogły dotyczyć tych samych, przemieszczających się osobników[4].

Orlica w locie
Cechy gatunku 
Wierzch ciała i skrzydeł popielaty, końcówki czarne z białymi „oczami”. Dziób z charakterystycznym czarnym paskiem w 3/4 długości. Końcówka pomarańczowa, nasada żółta. Nogi żółte, reszta ciała biała. W szacie godowej głowa czarna, z białą obwódką wokół czerwonego oka. W szacie spoczynkowej głowa brudnopopielata. Osobniki młodociane wierzch ciała mają w brązowy deseń, na końcu białego ogona szeroki czarny pas. Dziób szary z czarnym końcem, nogi szarocieliste.
Wymiary średnie 
  • Długość ciała ok. 60–70 cm
  • Rozpiętość skrzydeł ok. 145–170 cm
  • Masa ok. 0,9–2,0 kg
Biotop 
Nagie wysepki i wybrzeża na brzegach słodkich i słonawych zbiorników śródlądowych (również wielkich jezior Azji Centralnej). Poza okresem lęgowym wybrzeża, głównie w ujściach wielkich rzek, porty oraz wysypiska śmieci.
Gniazdo 
Często na gołej skale, czasem w niskiej roślinności. Tworzy kolonie liczące do 3 tysięcy par. Czasem lokalizuje je w pobliżu kolonii mew srebrzystych, lecz nigdy nie są to kolonie mieszane.
Jajo
Orlica z pisklętami
Jaja 
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w kwietniu-czerwcu 2–3 jaja.
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres około 25 dni, głównie przez samicę.
Pożywienie 
Wszystkożerna. W diecie przeważają kręgowce i bezkręgowce, zarówno wodne jak i lądowe. Czasem odbiera zdobycz innym ptakom. W okresie chłodniejszej pogody dietę uzupełnia nasionami roślin. Nie gardzi odpadkami i padliną.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Polsce orlica objęta jest ścisłą ochroną gatunkową[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ichthyaetus ichthyaetus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Larus ichthyaetus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2014-03-02]
  3. Larus ichthyaetus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2019-09-06] (ang.).
  4. Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Raport nr 34. Rzadkie ptaki obserwowane w Polsce w roku 2017. „Ornis Polonica”. 59, s. 119–153, 2018. 
  5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183)