Mgła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy zjawiska atmosferycznego. Zobacz też: inne znaczenia słowa „mgła”.
Mgła nad San Francisco
Mgła – widok z Oberfallenberg
Mgła nad osiedlem Na Kozłówce w Krakowie
Mgła wokół góry Lushan w prowincji Jiangxi w Chinach.
Mgła – Podkarpacie

Mgła – krople wody (lub kryształy lodu), o średnicy poniżej 0,05 mm, zawieszone w przyziemnej warstwie powietrza, powodujące ograniczenie widzialności poniżej 1 km[1].

Mgły różnią się od chmur (stratus) tym, że ich dolna podstawa styka się z powierzchnią ziemi, podczas gdy podstawa chmur jest ponad powierzchnią ziemi.

Potocznie o mgle mówi się, gdy widzialność przy gruncie jest znacznie ograniczona. W przypadku widzialności zmniejszonej, jednak powyżej 1 km, występuje zamglenie[1]. We mgle koncentracja kropel (wodność) jest większa niż w zamgleniu. Gdy kropelki mgły rosną, mgła może przekształcić się w mżawkę. Woda zawarta we mgle może osiadać na różnych przedmiotach tworząc osad atmosferyczny.

Rodzaje mgły[edytuj | edytuj kod]

Mgły radiacyjne

Podczas bezchmurnej nocy, ziemia szybko wypromieniowuje ciepło w postaci promieniowania w podczerwieni. Z tego warstwa powietrza tuż przy ziemi ochładza się wskutek przewodnictwa cieplnego. Gdy temperatura spadnie poniżej punktu rosy para wodna kondensuje i tworzy się mgła. Przy idealnie bezwietrznych warunkach mgła może mieć nawet poniżej jednego metra grubości. Gdy wieje słaby wiatr mgła może osiągnąć do 300 m grubości na skutek pojawienia się turbulencji.

Mgły adwekcyjne

Powstają na skutek adwekcji, gdy nad zimne podłoże napłynie cieplejsze i wilgotne powietrze. Powietrze to wychładza się i następuje kondensacja. Mgły tego typu występują często na morzu (głównie latem), gdy tropikalne masy powietrza napotykają zimniejsze wody z wyższych szerokości geograficznych i nad lądem (zimą), gdy nad zimne podłoże napływa ciepłe morskie powietrze. Mgły adwekcyjne mogą mieć do kilkuset metrów grubości i są długotrwałe, zwłaszcza przy inwersji temperatury. Zanikają gdy masa powietrza ulegnie wymianie.

Mgły radiacyjno-adwekcyjne
Mgły orograficzne
Powstają przez ochłodzenie wilgotnego powietrza w wyniku jego uniesienia. Tworzą się najczęściej w górach.
Mgły z wyparowania
Powstają na skutek parowania z cieplejszej, swobodnej powierzchni wodnej. Powietrze ogrzane od powierzchni wody i nasycone parą wodną unosi się, unosząc się ochładza się, a zawarta w nim para wodna ulega skropleniu. Do tworzenia się tego rodzaju mgieł potrzebny jest normalny profil temperatury powietrza w przyziemnej/przywodnej warstwie powietrza o stosunkowo dużym pionowym gradiencie temperatury (rzędu 2–4 °C/m). Mgła tego rodzaju powstaje w wyniku:
  1. Napływu chłodnego powietrza nad znacznie cieplejszą wodę. Zjawisko to ma miejsce na krawędziach lodów arktycznych i jest nazywane „dymieniem” mórz arktycznych.
  2. Gdy deszcz wypada z wyższej warstwy cieplejszego powietrza i przechodzi przez chłodną warstwę zalegającą przy powierzchni ziemi. Parowanie ciepłych kropel powoduje powstanie mgły nazywanej deszczową Mgła z wyparowania morza jest nazywana dymieniem morza[2].
Mgły frontowe

Powstają na granicy frontu ciepłego na skutek oziębienia ciepłego i wilgotnego powietrza nasuwającego się na powietrze zimne.

Smog

Mieszanka mgły z dymem i spalinami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mgła. encyklopedia.pwn.pl. [dostęp 2017-12-23].
  2. Mgły z wyparowania. [dostęp 2011-01-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sverre Petterssen: Zarys meteorologii. Warszawa: PWN, 1964.