Mgła (film 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mgła
The Mist
Gatunek horror
Data premiery 2007-11-21 (Świat)
Kraj produkcji USA
Język angielski
Czas trwania 125 min
Reżyseria Frank Darabont
Scenariusz Frank Darabont na podstawie opowiadania Stephena Kinga
Główne role Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Toby Jones, Andre Braugher
Muzyka Mark Isham
Wytwórnia Dimension Films
Darkwoods Productions
The Weinstein Company
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer
Nagrody
2008: Saturn - najlepsza aktorka drugoplanowa

Nominacje do nagrody:
2008: Saturn - najlepszy horror
2008: Saturn - najlepszy reżyser

Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: inne znaczenia słowa „mgła”.

Mgła (ang. The Mist) – amerykański horror oparty na opowiadaniu Stephena Kinga o tym samym tytule. Scenariuszem i reżyserią zajął się Frank Darabont, znany z innych adaptacji filmowych prac Kinga, który już od 1980 roku był zainteresowany przeniesieniem Mgły na duży ekran. W filmie występują Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Toby Jones, i Andre Braugher. Darabont rozpoczął kręcić Mgłę w lutym 2007 roku. Zdjęcia robione były w Shreveport w Louisianie.

Reżyser zmienił zakończenie filmu na bardziej mroczne niż to miało miejsce w oryginale. Zrobił to w porozumieniu i z akceptacją Stephena Kinga. Ukazana kreacja stworzeń wzorowana była na wcześniejszych filmach tego gatunku. Film został wypuszczony na ekrany w USA i Kanadzie 21 listopada 2007 roku. Wśród internautów sporo kontrowersji wzbudziła dystrybucja filmu w Polsce. Oprócz oryginalnej wersji filmu, w kinach można było także trafić na wersję skróconą o ok. 20, istotnych dla fabuły, minut filmu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po gwałtownej burzy, społeczność małego miasteczka pada ofiarą ataku stworzeń, które pojawiły się wraz z nastaniem gęstej mgły. Według lokalnych plotek ma to powiązanie z eksperymentem „Project Arrowhead” prowadzonym w tajnej bazie wojskowej. Pytanie o pochodzenie śmiercionośnej mgły schodzi na drugi plan, gdyż najważniejsze dla mieszkańców miasteczka jest teraz znaleźć plan, ażeby przeżyć i uciec jak najdalej od bestii. Podczas odwrotu, kryją się w lokalnym supermarkecie. Zanim jednak stawią czoła wrogowi, kryjącemu się we mgle, będą zmuszeni do konfrontacji między sobą.

Komercyjny artysta David Drayton (Thomas Jane) i jego żona Stephanie (Kelly Collins Lintz) są świadkami postępowania nadzwyczajnej mgły schodzącej z gór przez jezioro i podążającej w ich kierunku. David po rozmowie i pogodzeniu się ze skłóconym sąsiadem Brentem Nortonem (Andre Braugher), wraz z nim i swoim synem jedzie do lokalnego sklepu wielobranżowego, podobnie jak większa część społeczności miasteczka, która została pozbawiona zasilania przez szalejącą w nocy burzę. Wzmożony ruch policji zwraca uwagę klientów marketu i budzi w nich zaniepokojenie. Kulminacyjnym staje się moment, w którym do sklepu wbiega przerażony, z rozbitym nosem Dan Miller (Jeffrey DeMunn), ostrzegając o niebezpieczeństwie nadciągającym we mgle. Widok gęstej mgły ogarniającej parking oraz krzyki mężczyzny, który chwilę wcześniej wybiegł ze sklepu, przekonują ich, iż lepiej będzie, gdy pójdą za radą Millera i pozostaną wewnątrz budynku, gdzie czują się w miarę bezpieczni. Jednak po chwili ziemia zaczyna się trząść co powoduje jeszcze większe napięcie wśród osób w sklepie. Z powodu spadku widoczności do zera oraz krzyków mężczyzny który wcześniej wybiegł z budynku nikt nie chce się stąd ruszać. Z jednym wyjątkiem. Pewna kobieta usilnie namawia klientów aby ktoś z nich odprowadził ją do domu gdzie zostawiła dwójkę swoich dzieci. Jednak nikt nie chce ryzykować wyjście na zewnątrz, w konsekwencji czego kobieta sama rusza przez mgłę w kierunku domu.

Głęboko wierząca , religijna pani Carmody, uważa mgłę za znak nadejścia końca świata. David w celu znalezienia koca lub czegoś, czym mógłby przykryć swojego syna wchodzi do magazynu, gdzie zauważa awarię generatora. Gdy go wyłącza i zapada ciemność, coś zaczyna uderzać o drzwi magazynu, jakby próbowało się dostać do środka. Przerażony David informuje o tym kilka osób z obsługi sklepu, po czym wspólnie udają się tam aby sprawdzić co się dzieje. Poza zepsutym generatorem nie zauważyli nic podejrzanego i uznali, iż Davidowi musiało się to przesłyszeć. Mimo starań David nie potrafi przekonać lokalnych mechaników Myrona i Jima (William Sadler) oraz magazyniera Norma (Chrisa Owena) aby nie otwierali drzwi i nie wychodzili na zewnątrz w żadnym wypadku. Jednak uparty Norm chce wyjść aby naprawić generator. Natychmiast po uchyleniu drzwi, ogromne macki z kolcami łapią Norma i wyciągają na zewnątrz, nim drzwi z powrotem zostały zamknięte. Teraz przeświadczenie o śmiercionośnych właściwościach mgły i czyhającym w niej niebezpieczeństwie, rozeszło się po wszystkich osobach w sklepie. Norton oraz grupa sceptyków wątpiących w niebezpieczeństwo które czeka na zewnątrz, postanawia opuścić lokal. David i zastępca kierownika sklepu starają się ich dowieść od tego pomysłu, jednak z marnym rezultatem. Jeden z klientów zgadza się przynieść strzelbę z wozu Cornella (Buck Taylor). Przewiązawszy się wokół pasa sznurem do suszenia prania rusza za grupą z Nortonem na czele. Reszta która pozostała w sklepie przekonała się że tym co wyszli nie udało się przejść więcej niż kilkanaście metrów od frontowych drzwi, nim coś ich pozbawiło życia w brutalny sposób. Dowodem na to była dolna część korpusu przewiązanego liną mężczyzny którą przyciągnęli przed drzwi sklepu.

Klienci sklepu przygotowali się do obrony w razie potrzeby. Rozstawili straże, zbudowali zasieki z worków z karmą dla psów i worków z nawozem oraz wykonali prowizoryczne pochodnie z mopów. Nowe dziwne stworzenia wynurzyły się z mgły o zmierzchu. Były to ogromnych rozmiarów latające insekty, które przyciągało światło w sklepie, przez co siadały na szybach okien, oraz pterodaktylo-podobne gady polujące na insekty. Jedna z latających bestii wpada do sklepu rozbijając szybę, co pozwoliło innym na dostanie się do środka. W wyniku ataku dwoje ludzi ginie na miejscu, a jeden mężczyzna zostaje dotkliwie poparzony. Carmody zaczyna zjednywać sobie sojuszników, którzy popierają jej teorię, iż nadchodzi dzień sądu i ofiara ludzka jest niezbędna do odejścia mgły wraz z potworami mieszkającymi w niej. Po ataku, Billy (Nathan Gamble) każe obiecać tacie, że nie dopuści do tego aby potwory go dopadły, choćby nie wie co się działo. David gdy słyszy od Amandy Dumfries (Laurie Holden) o samobójstwie jednej z klientek, uświadamia sobie, iż zagrożenie rośnie w bardzo szybkim tempie, nie tylko ze strony mgły i potworów na zewnątrz ale także ze strony Carmody i jej grupy zwolenników. Wymyśla dobry plan ucieczki, jednak niesie on w sobie wiele ryzyka. Testem jego powodzenia, ma być wyprawa do apteki, po leki dla poparzonego mężczyzny, znajdującej się tuż obok marketu. Podczas akcji, grupa ochotników zostaje zaatakowana przez duże pająki, które zabijają trzech spośród nich. Widząc niepowodzenie wyprawy grupa zwolenników Carmody rośnie w siłę, na czele z Jimem który stał się jej największym stronnikiem.

Ojciec zapewnia Billyego, że już go nie pozostawi samego. Kiedy odkryte zostaje samobójstwo dwóch żołnierzy należących do Projektu Arrowhead, ostatni z żołnierzy (Samuel Witwer) wyjawia, iż celem prowadzonego eksperymentu było spojrzeć w inny wymiar, co niestety wymknęło się spod kontroli i w konsekwencji sprowadziło mgłę i bestie do naszego świata. Żołnierz zostaje obarczony winą za całą sytuację i pchnięty kilkakrotnie nożem, zostaje wyrzucony na zewnątrz marketu, gdzie niechybnie ginie z ręki krabo-podobnej bestii. Przygotowując w pośpiechu ucieczkę, David i kilka innych osób zostaje zatrzymanych przez Carmody, która żąda, aby złożyć Billyego w ofierze. Podczas przepychanki, Ollie Weeks (Toby Jones) dwukrotnie strzela do Carmody i ją zabija, dzięki czemu mogą spokojnie uciec, nie zatrzymywani przez nikogo z marketu. Niestety, z grupy uciekinierów do samochodu udaje się dobiec tylko Amandzie, Davidowi, Billyemu, Danowi oraz Irenie (Frances Stenhagen). Ollie, Myron oraz Cornell giną, a Bud Brown w panice ucieka z powrotem do sklepu.

Jadąc we mgle, David wraca do domu, gdzie znajduje swoją żonę, która padła ofiarą pajęczych stworzeń. Ze złamanym sercem, podąża dalej na południe. Na swojej drodze spotykają zniszczenia spowodowane przez obce stworzenia. Między innymi są świadkami przemarszu ogromnej bestii o sześciu nogach, większej kilkanaście razy niż wieloryb. W końcu, gdy kończy się im benzyna i nie potrafią znaleźć innego sposobu dalszej ucieczki, godzą się bezgłośnie ze swoim losem. Z czterema kulami w rewolwerze i pięcioma osobami w pojeździe, David strzela do Amandy, Dana, Irene oraz swojego syna Billyego, aby ratować ich przed okrutną śmiercią, która niechybnie na nich czekała. Zawodząc, David w desperacji, próbował zastrzelić również siebie z już pustego rewolweru, po czym wysiadł z samochodu, aby stworzenia z mgły przyszły go rozszarpać. Słyszał odgłosy jakby zbliżających się bestii w jego kierunku, lecz po chwili zobaczył wynurzający się z mgły czołg, za którym podążał duży oddział Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych, z żołnierzami uzbrojonymi w miotacze ognia, którymi rozganiali mgłę i palili mieszkające w niej potwory. Część konwoju stanowiło kilka ciężarówek z ocalałymi ludźmi. Między nimi była także kobieta z marketu, której nikt nie chciał pomóc w dostaniu się do jej domu, gdzie zostawiła swoje dzieci, które udało jej się ocalić. David upadł na kolana obok przechodzących żołnierzy i krzyczał.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Thomas Jane jako David Drayton: Komercyjny artysta który został uwięziony w supermarkecie razem ze swoim pięcioletnim synem Billym.
 • Marcia Gay Harden jako Mrs. Carmody: Głęboko religijna kobieta, fanatyczka, która zdobyła zwolenników w klientach sklepu poprzez psychologiczną presję, mgłę uważała za początek końca świata.
 • Laurie Holden jako Amanda Dumfries: Młoda szkolna nauczycielka, która opiekowała się Billym w supermarkecie.
 • Andre Braugher jako Brent Norton: Sąsiad Davida, adwokat, który przez swój sceptycyzm sprowadził na siebie śmierć.
 • Toby Jones jako Ollie Weeks: Asystent kierownika sklepu, zastrzelił panią Carmody.
 • William Sadler jako Jim Grondin: Lokalny mechanik który stał się zwolennikiem Carmody.
 • Jeffrey DeMunn jako Dan Miller: Lokalny mieszkaniec który trzymał stronę Davida i próbował uciec razem z nim.
 • Frances Sternhagen jako Irene: Nauczycielka nauczania początkowego.
 • Alexa Davalos jako Sally: Kasjerka z marketu która łączyły bliższe stosunki z szeregowcem Jessupem, została zabita przez owada z mgły.
 • Nathan Gamble jako Billy Drayton: Pięcioletni syn Davida Draytona.
 • Samuel Witwer jako szeregowiec Jessup: Żołnierz z „Projektu Arrowhead” który zostaje zabity przez zwolenników Carmody, z powodu obarczenia go winą za mgłę.
 • Chris Owen jako Norm: Magazynier który został zabity przez macki nie z tego świata, podczas próby naprawy generatora.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]