Między ustami a brzegiem pucharu (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Między ustami a brzegiem pucharu
Gatunek melodramat kostiumowy
Data premiery 1987
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 112 min
Reżyseria Zbigniew Kuźmiński
Scenariusz Kazimierz Radowicz, na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny "Między ustami a brzegiem pucharu"
Główne role Jacek Chmielnik
Katarzyna Gniewkowska
Henryk Bista
Muzyka Piotr Marczewski
Zdjęcia Tomasz Tarasin
Scenografia Jarosław Żebrowski, Jarosław Świtoniak

Między ustami a brzegiem pucharumelodramat, kostiumowy produkcji polskiej z 1987 roku, w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Wiele się może zdarzyć między ustami a brzegiem pucharu. Pomiędzy chęcią a spełnieniem; pomiędzy decyzją a jej urzeczywistnieniem rozciąga się obszar niewiadomego, które czasami rozwiewa złudzenia, a czasem daje nadzieję. Akcja filmu rozgrywa się w Berlinie na przełomie XIX i XX wieku. Hrabia Wentzel - młody arystokrata z Prus, w którego żyłach płynie polska krew, zakochuje się w dumnej i pięknej dziewczynie z Wielkopolski - Jadwidze Chrząstkowskiej. Jadwiga to siostra polskiego powstańca, kobieta, jak to u Rodziewiczówny, bez skazy. Zafascynowany kobietą postanawia się do niej zbliżyć. Pewnego dnia ratuje Jadwigę przed brutalnym baronem Wertheimem, który wypomina mu jego polskie pochodzenie. Mimo pomocy Jadwiga nie chce się z nim spotkać. Ale hrabia łatwo nie daje za wygraną. Będzie musiał jednak stawić czoła wielu przeszkodom zanim zdobędzie serce dziewczyny. Jest to też opowieść o powolnej, bolesnej przemianie zakochanego Wentzla w Wacława, sprusaczonego kosmopolity w polskiego patriotę, dowodzi, że nigdy nie jest za późno na zmianę, na wywikłanie się z przeszłości, na nowy początek. Dowodzi też, który to już raz, potęgi i siły miłości.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1987 - Henryk Bista, nagroda na VI Włocławskim Przeglądzie Filmów Polskich
  • 1987 - Zbigniew Kuźmiński, Nagroda Główna, nagroda publiczności oraz Nagroda PRON na VI Włocławskim Przeglądzie Filmów Polskich

Występują[edytuj | edytuj kod]

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]