Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Weksylologicznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Weksylologicznych
Fédération internationale des associations vexillologiques
Flaga FIAV
Flaga FIAV
Język roboczy francuski, angielski, niemiecki, hiszpański
Siedziba Houston i Londyn
Członkowie 52 organizacje weksylologiczne
Michel R. Lupant
Utworzenie 7 września 1969

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Weksylologicznych, fr.: Fédération internationale des associations vexillologiques) – międzynarodowa federacja skupiająca 52 (stan na koniec 2007 roku) regionalne, krajowe i międzynarodowe organizacje z całego świata, zajmujące się weksylologią. Statutowym celem FIAV jest "tworzenie i upowszechnianie wiedzy o wszelkich typach flag, ich formach i funkcjach, oraz definiowanie w oparciu o badania naukowe reguł obowiązujących przy tworzeniu flag".

Utworzenie Federacji zadeklarowano wstępnie na II Międzynarodowym Kongresie Weksylologicznym, który miał miejsce 3 września 1967 w szwajcarskim mieście Rüschlikon, a oficjalnie założono ją na następnym, III Kongresie w Bostonie (Stany Zjednoczone).

Federacją kieruje trzyosobowy zarząd złożony z prezydenta, sekretarza generalnego i sekretarza generalnego do spraw Kongresu. Zarząd kieruje bieżącymi pracami FIAV i przewodniczy odbywającemu się co dwa lata na kolejnych Kongresach Weksylologicznych Zgromadzeniu Generalnemu, złożonemu z przedstawicieli wszystkich organizacji członkowskich. Zgromadzenie Generalne dokonuje wyboru zarządu i ustala zasady pracy Federacji.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

FIAV wydaje biuletyn Info–FIAV (ISSN 1560-9979), opisujący wewnętrzne sprawy Federacji, oraz The Flag Bulletin (ISSN 0015-3370), będący magazynem naukowym z dziedziny weksylologii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]