Przejdź do zawartości

Międzynarodowa Organizacja Dobrych Templariuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Międzynarodowa Organizacja Dobrych Templariuszy (IOGT z ang. International Organisation of Good Templars) – dawniej stowarzyszenie paramasońskie The Independent Order of Good Templars, obecnie organizacja pozarządowa gromadząca ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, koloru skóry, narodowości, wyznania, pozycji społecznej lub przekonań politycznych. Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa działająca w dziedzinie zapobiegania spożywania alkoholu i ma na celu promowanie stylu życia wolnego od alkoholu i narkotyków.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Budynek zgromadzenia IOGT pochodzący z 1908, Norwegia

Organizacja powstała w roku 1851 w Utica w stanie Nowy Jork pod nazwą Zakon Templariuszy Dobrych. Rok później nazwę zmieniono na Niezależny Zakon Templariuszy Dobrych. W roku 1871 zakon przeszedł pierwszą zmianę, podczas której główną funkcją stała się działalność młodzieżowa uznana za odrębne pole działania. W roku 1876 zaczął następować rozłam na dwie frakcje w związku z problemami rasowymi. Zakończył się on w roku 1887. W roku 1906 rozpoczął się w poszczególnych krajach rozłam ze względu na religię. Zakon zaczął odsuwać się od jakichkolwiek religii. W 1908 zaczęto usuwać z platformy organizacji odniesienia religijne. Proces ten zakończył się w roku 1923, gdy IOGT stał się neutralny.

Skutkami było powstanie w 1962 roku Międzynarodowej Organizacji Dobrych Templariuszy, która całkowicie odbiegała od poprzedniej działalności IOGT. Z Organizacji wykluczono wszelkie zasady, na których funkcjonowała wcześniej jako stowarzyszenie paramasońskie. Pozostała tylko główna idea, tj. walka z uzależnieniami. W 1966 roku organizacja przestała działać w formule zakonu, również w tym roku oficjalnie zaprzestała działalności na zasadach masonerii. Rok później na Sri Lance opracowany został program rozwoju. Rok 1978 był datą powstania Międzynarodowego Oświatowego i Kulturalnego Stowarzyszenia Wstrzemięźliwości (ITECA). W roku 1987 utworzono pierwsze centrum informacyjne do spraw Alkoholu i Narkotyków (IOGT – ADIC, Sri Lanka/Azja Południowa), a w roku 1989 otwarto w Polsce przez dra Jacka Morawskiego oddział IOGT – Poland.

W Polsce loże tego zakonu istniały przede wszystkim na ziemiach byłego zaboru pruskiego, skupiając głównie Niemców. W 1921 delegaci trzynastu polskich lóż IOGT (liczących w sumie około 200 członków) powołali Lożę Dystryktu, która podlegała centrali niemieckiej Niezależnego Zakonu Templariuszy Dobrych. W latach następnych liczba czynnych lóż IOGT w Polsce systematycznie malała. W chwili rozwiązania zakonu w Polsce w 1938 działała już tylko jedna loża.

IOGT ma statut konsultanta w ONZ w Radzie Gospodarczo-Społecznej (ECOSOC) w Nowym Jorku.

Państwa organizacji

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]