Przejdź do zawartości

International Software Testing Qualifications Board

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

International Software Testing Qualifications Board (ISTQB) – to rada certyfikacji do testowania oprogramowania, która działa na arenie międzynarodowej[1]. ISTQB, założona została w Edynburgu w listopadzie 2002. Jest stowarzyszeniem non-profit zarejestrowanym legalnie w Belgii.

ISTQB Certyfikowany Tester to ustandaryzowana kwalifikacja dla testerów oprogramowania. Certyfikacja jest oferowana przez ISTQB. Kwalifikacje oparte są na programie nauczania, istnieje hierarchia kwalifikacji i wytycznych dotyczących akredytacji i egzaminów. ISTQB wydało ponad 673 000 certyfikatów. ISTQB składa się z 63 zarządów członkowskich na całym świecie reprezentujących 100 krajów według stanu na październik 2019[2].

Portfolio produktów

[edytuj | edytuj kod]

Obecne portfolio produktów ISTQB to:

Poziomy, które identyfikują stopniowo rosnące cele uczenia się:

 • Podstawowy (Certyfikowany Tester)
 • Zaawansowany (Kierownik Testów, Analityk Testów, Techniczny Analityk Testów)
 • Ekspert

Strumienie, które identyfikują klastry modułów certyfikacji:

 • Rdzeń
 • Zwinny
 • Specjalistyczny (np. Inżynier Testów Automatycznych)

Strumienie ISTQB koncentrują się na następujących obszarach:

 • Rdzeń – moduły te odpowiadają „historycznym” certyfikacjom ISTQB, a zatem omawiają tematykę testowania oprogramowania w szeroki sposób. Są ważne dla dowolnej technologii / metodologii / domeny aplikacji. Pozwalają na dobre zrozumienie idei testowania oprogramowania.
 • Agile – te moduły dotyczą praktyk testowania zgodnej ze zwinnym podejściem
 • Specjalistyczny – te moduły są nowe w portfolio produktów ISTQB i odnoszą się do konkretnych tematów w pionie:
  • Mogą dotyczyć określonych cech jakościowych (np. użyteczności; bezpieczeństwa; wydajności; itp.)
  • Mogą zajmować się technologiami obejmującymi określone podejścia testowe (np. testy oparte na modelu; testy mobilne itp.)
  • Mogą być również powiązane z konkretnymi czynnościami testowymi (np. automatyzacja testów; zarządzanie miernikami testów itp.)

Aktualna tabela certyfikacji[3]:

Agile Rdzeń Specjalistyczny
Expert – Zarządzanie testami

– Usprawnienie procesu testowania

Zaawansowany – Zwinny tester techniczny

– Zwinne kierowanie testami w skali

– Menadżer testów

– Analityk testów

– Analityk technicznych testów

– Tester zabezpieczeń

– Inżynier automatyzacji testów

– Tester bazujący na modelu

Testy użyteczności

– Tester oprogramowania dla branży motoryzacyjnej

– Tester branży hazardowej

– Testowanie aplikacji mobilnych

Testowanie wydajności

Testowanie akceptacyjne

Podstawowy – Zwinny tester – Certyfikowany tester [1]

[1] – wymagane do podejścia do innych certyfikatów (w tym do podstawowego poziomu agile)

Egzaminy

[edytuj | edytuj kod]

Egzamin ISTQB Poziom podstawowy i Zaawansowany składają się z testów wielokrotnego wyboru. Certyfikacja jest ważna przez całe życie (poziom podstawowy i zaawansowany) i nie wymaga się ponownej certyfikacji. Komisje testujące są odpowiedzialne za jakość i audyt egzaminu. Na całym świecie istnieją rady testowe w 100 krajach (data: październik 2019). Egzamin na poziomie podstawowym ma charakter teoretyczny i wymaga znajomości tworzenia oprogramowania – zwłaszcza w zakresie testowania oprogramowania. Zaleca się przygotowanie do certyfikacji u dostawcy szkoleniowego[4]. Różne egzaminy na poziomie zaawansowanym są bardziej praktyczne i wymagają głębszej wiedzy w specjalnych obszarach. Test Manager zajmuje się planowaniem i kontrolą testowania i szeroko rozumianego zarządzania jakością oprogramowania. Analityk testów skupia się bardziej na przeglądach i metodach testowania czarnej skrzynki. Techniczny analityk testów obejmuje testy komponentów, wymagające wiedzy na temat testowania białych skrzynek i niefunkcjonalnych metod testowania – ta sekcja zawiera również narzędzia testowe[5].

Akredytowani dostawcy szkoleń

[edytuj | edytuj kod]

ISTQB zaleca uczestnictwo w kursach przygotowawczych do egzaminów oferowanych przez akredytowanych dostawców szkoleń ISTQB. W Polsce oficjalne kursy ISTQB oferuje wielu dostawców.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. About us – ISTQB® International Software Testing Qualifications Board [online], www.istqb.org [dostęp 2019-12-30].
 2. Facts & Figures – ISTQB® International Software Testing Qualifications Board [online], www.istqb.org [dostęp 2019-12-30].
 3. Certifying Software Testers Worldwide – ISTQB® International Software Testing Qualifications Board [online], web.archive.org, 1 lutego 2021 [dostęp 2021-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-02-01].
 4. Find a Training Provider – ISTQB® International Software Testing Qualifications Board [online], www.istqb.org [dostęp 2019-12-30].
 5. Egzamin ISTQB Foundation i Advanced. Przystąp do egzaminu i uzyskaj certyfikat. [online], Egzaminy ISTQB Foundation i Advanced [dostęp 2019-12-30] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]