Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo IHEU

Międzynarodowa Unia Humanistyczna i Etyczna (The International Humanist and Ethical Union) – organizacja powstała w 1952 roku. Jej centrala mieści się w Londynie w Wielkiej Brytanii.

Długofalowymi celami IHEU jest promocja: humanizmu i niereligijnej postawy życiowej na całym świecie; samoświadomości humanizmu, w tym nazwy i symbolu humanizmu; Uniwersalnej Deklaracji Wartości jako karty moralnej świata; humanistycznych poglądów w organizacjach międzynarodowych i społeczności międzynarodowej oraz wzmacnianie organizacyjne humanizmu w każdej części świata i budowa silnej i efektywnej globalnej organizacji.

Działania IHEU obejmują m.in. organizowanie kongresów międzynarodowych; wspieranie grup humanistycznych w krajach rozwijających się; udział w międzynarodowych i regionalnych organizacjach celem prezentacji poglądów humanistycznych; określenie polityki działań ruchu; zbieranie funduszy na działalność humanistyczną.

Unia wydaje kwartalnik – Międzynarodowe Wiadomości Humanistyczne (International Humanist News)[1] – którego podstawowym celem jest informacja o najważniejszych wydarzeniach w światowym ruchu humanistycznym oraz spojrzenie z punktu widzenia humanistów na to co się dzieje na arenie międzynarodowej.

W Polsce organizacją zrzeszoną z IHEU jest Polskie Stowarzyszenie Wolnomyślicieli im. Kazimierza Łyszczyńskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]