Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów (ILGA – International Lesbian and Gay Association) – światowa organizacja non-profit, zrzeszająca pozarządowe, polityczne organizacje środowisk LGBT.

Została założona 8 sierpnia 1978 r. w Coventry w Anglii przez przedstawicieli organizacji gejowskich z 10 krajów Europy. Pierwotna nazwa: Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów (IGA). W roku 1986 r. do stowarzyszenia dołączyły organizacje lesbijek – w wyniku tego IGA przekształcono w Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów. W latach późniejszych ILGA obejmowała opieką organizacje skupione w ruchu LGBT.

Jest jedyną organizacją pozarządową na świecie zajmującą się problemami łamania praw człowieka i dyskryminacji na podstawie orientacji seksualnej.

Organizacja współpracuje ściśle z Amnesty International w zakresie nagłaśniania przypadków prześladowania osób ze środowisk LGBT. ILGA wspierała Światową Organizację Zdrowia (WHO) w procesie skreślenia homoseksualizmu z wykazu chorób.

Organizacja uczestniczy w pracach ONZ. Przedstawiciele ILGA brali udział w II Światowej Konferencji Praw Człowieka w Wiedniu w 1993 r. oraz w IV Światowej Konferencji ds. Kobiet w Pekinie w 1995 r. W 1998 r. ILGA uzyskała status konsultanta przy Radzie Europy. Głos ILGA brany jest pod uwagę na różnych szczeblach decyzyjnych w strukturach Unii Europejskiej. Na konferencji ILGA w Portugalii obecny był ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Pat Cox.

Podczas głosowania 23 stycznia 2006 Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ, głosami USA, Kuby, Iranu, Zimbabwe i Sudanu odrzucono wniosek ILGA o przyznanie statusu stałego doradcy jako organizacji pozarządowej.

Od grudnia 2006 ILGA-Europe stała się stałą organizacją doradczą Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ.

Warszawski Ruch Homoseksualny był pierwszą polską organizacją, która była przyjęta w poczet ILGA w 1987 r. Do ILGA należą obecnie następujące polskie organizacje środowisk LGBT: Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Fundacja Równości oraz krakowska Fundacja Kultura dla Tolerancji.

Obecnie ILGA zrzesza 600 organizacji z 90 krajów świata.

Struktura organizacji[edytuj | edytuj kod]

Członkami ILGA są organizacje o charakterze lokalnym, organizacje krajowe wzgl. organizacje miejskie. Dzieli się na Sekcje Regionalne, które zasadniczo obejmują swym zasięgiem poszczególne kontynenty. Sekcja Europejska jest akredytowana przy Komisji Europejskiej w Brukseli. Organizacja bazuje wyłącznie na pracy społecznej swoich członków.

Sekcje regionalne:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]