Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne (niem. Internationale Psychoanalytische Vereinigung / Gesellschaft, ang. International Psychoanalytical Association) – założone przez Zygmunta Freuda i innych psychoanalityków w czasie kongresu w Norymberdze w marcu 1910 roku.

Formalne założenie stowarzyszenia poprzedziła aktywna współpraca między osobami zainteresowanymi psychoanalizą. Początkowo Freud współpracował z Josefem Breuerem, która to współpraca zakończyła się w 1894. Następnie Freud prowadził intensywną korespondencję z Wilhelmem Fliessem w której próbował rozwinąć swoją teorię. Od 1902 z inicjatywy Wilhelma Stekla, Freud zaprosił cztery osoby (Wilhelm Stekel, Alfred Adler, Max Kahane, Rudolf Reitler) i w ten sposób rozpoczęły swoją działalność słynne Środowe Towarzystwa Psychologiczne, w ramach którego osoby zainteresowane psychoanalizą spotykały się w każdą środę i dyskutowały na tematy związane z psychoanalizą.

Do 1908 krąg zainteresowanych rozrósł się do 14 osób i stowarzyszenie to zmieniło nazwę na Wiedeńskie Stowarzyszenie Psychoanalityczne. W tym samym roku do stowarzyszenia dołączył Sándor Ferenczi. W tych latach wiele osób interesowało się i praktykowało psychoanalizę bez formalnego członkostwa w stowarzyszeniach. W 1907 roku Ernest Jones na zlecenie Freuda spotkał Carla Gustava Junga w Zurichu i zaproponował mu stworzenie międzynarodowego stowarzyszenia, skupiającego osoby różnych narodowości interesujące się i praktykujące psychoanalizę. Z tego względu można uznać, że to Jones jako pierwszy wysunął pomysł zorganizowania Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychoanalitycznego. 27 kwietnia 1908 roku w Salzburgu odbyło się pierwsze, jeszcze nieformalne zebranie stowarzyszenia. Na kolejnym spotkaniu, w marcu 1910 roku w Norymberdze stowarzyszenie zostało formalnie powołane do życia. Pierwszym prezesem tego stowarzyszenia został Carl Gustav Jung.

Przewodniczący Stowarzyszenia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]