Międzynarodowe Stowarzyszenie Turystyczne Gejów i Lesbijek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Międzynarodowe Stowarzyszenie Turystyczne Gejów i Lesbijek (z ang. International Gay & Lesbian Travel Association, IGLTA) – największa na świecie organizacja wspierająca i rozwijająca turystykę osób LGBT poprzez edukację, promocję i wspólne działania.

Organizacja została założona w 1983 roku przez 25 członków. Główna siedziba IGLTA znajduje się w Fort Lauderdale na Florydzie. IGLTA jest aktualnie tworzone przez ponad 1500 firm z branży turystycznej w 55 krajach na całym świecie, w tym również w tak niezwykłych jak Bhutan, Bułgaria, Chiny, Kuba, Cypr, Egipt, Estonia, Ghana, Izrael, Jordania, Kazachstan, Łotwa, Liban, Litwa, Nepal czy Nigeria[1]. Do organizacji należą:

Z IGLTA stowarzyszone są ponadto organizacje non-profit oraz pozabranżowe: bary i kluby nocne, kawiarnie, muzea, organizatorzy pride'ów, restauracje, sklepy, ośrodki spa, teatry oraz inne podmioty oraz usługodawcy ukierunkowani na potrzeby społeczności LGBT[1]. IGLTA jest afiliowana przy World Tourism Organization w ONZ[2]

Ze względu na dynamiczny rozwój turystyki gejowskiej w Europie International Gay & Lesbian Travel Assosiation (IGLTA) powołało w styczniu 2008 roku swojego pierwszego polskiego Ambasadora, którym został Piotr Wójcik[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]