Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju
Duszniki International Chopin Piano Festival
Ilustracja
Dworek Chopina – miejsce odbywania się festiwalowych koncertów
Lata aktywności

od 1946

Data

sierpień

Miejsce

Duszniki-Zdrój

Tematyka

muzyka poważna

Strona internetowa

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski – cykliczna coroczna impreza muzyczna odbywająca się na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju. Jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym[1] i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym[2]. Obecnym dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Piotr Paleczny[3]. Koncerty odbywają się w Dworku Chopina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy festiwal odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 dla uczczenia 120. rocznicy występów Chopina w Dusznikach. Gwiazdami pierwszego festiwalu byli Zofia Rabcewicz i Henryk Sztompka[4]. Impuls do zorganizowania pierwszego festiwalu dał Ignacy Potocki – współzałożyciel Zarządu Uzdrowisk Dolnośląskich. Organizacja festiwalu Chopinowskiego tuż po zakończeniu II wojny światowej miała znaczenie patriotyczne dla Polaków przybywających na Ziemie Odzyskane[4]. Do wzięcia udziału w dusznickim święcie przekonał znakomitych pianistów Wojciech Dzieduszycki.

Duszniki wybrano z racji tego, iż w sierpniu 1826 16-letni Fryderyk Chopin wraz z matką oraz siostrami (Ludwiką i Emilią) przybył tutaj w celu kuracji w miejscowym zdroju. I właśnie wówczas młody Chopin dał swoje pierwsze (charytatywne) koncerty zagraniczne[4].

Podczas drugiego dwudniowego Festiwalu w 1947 nieopodal Dworku odsłonięto tablicę pamiątkową na pomniku Chopina[4].

Trzeci festiwal został już wydłużony do czterech dni (20–23 sierpnia 1948). Gwiazdą festiwalu pierwszej wielkości był Raul Koczalski – w prostej linii spadkobierca wspaniałej tradycji chopinowskiej, uczeń ucznia Chopina Karola Mikulego[4].

W ciągu ponad 70 lat istnienia festiwale przeszły swoistą ewolucję. Początkowo odgrywały rolę propagatora wyłącznie dzieł Fryderyka Chopina i pianistów polskich. Tak było do 1960. Pierwszy raz utwory innych kompozytorów można było usłyszeć w 1961. Do 1954 w Dusznikach występowali artyści wyłącznie z Polski. Pierwszym zagranicznym pianistą był laureat III nagrody V Konkursu Chopinowskiego Fu Cong z Chin. W kolejnych latach zagranicznych pianistów przybywało, ale byli to przeważnie pianiści z państw bloku socjalistycznego: Czesi, Rosjanie i Bułgarzy. Pierwszym pianistą przybyłym zza żelaznej kurtyny był Francuz Bernard Ringeissen, laureat IV nagrody V Konkursu Chopinowskiego. Wystąpił na Festiwalu w 1962. Pierwszym recitalem fortepianowym bez choćby jednego dzieła Chopina w programie, był wieczór Joaquina Achucarro (15 sierpnia 1981) złożony z kompozycji Bacha-Busoniego, Beethovena, Debussy’ego, Granadosa i Albeniza[4].

Koncertom na festiwal, począwszy od 1946 towarzyszyły prelekcje, odczyty i wykłady wybitnych znawców życia i twórczości Chopina. W programie IV Festiwalu w 1949 roku pojawił się koncert słowno-muzyczny polegający na tym, że wygłaszane przez prelegenta kwestie o Chopinie, ilustrowane były muzyką. Po 22 latach, ten typ koncertu przerodził się w powszechnie lubiany i oczekiwany „Nokturn”[4].

„Nokturn” jest koncertem nocnym o oryginalnej i niepowtarzalnej formule, podczas którego, przy świecach i lampce wina, publiczność – jak dziewiętnastowiecznym salonie – słucha gry pianistów, a gospodarz wieczoru (muzykolog, prelegent, aktor) snuje opowieść na wybrany temat związany z polskim geniuszem. Nierzadko zdarzało się, że obok prowadzącego „Nokturn” pojawiała się aktorka recytująca wiersze, jak to miało miejsce w 1981 roku, kiedy Jan Weber szukał rudymentów chopinowskiej interpretacji, a Barbara Paleczna deklamowała poetyckie strofy[4].

W latach 1946–1972 merytoryczną opiekę nad festiwalem roztaczał Instytut Fryderyka Chopina, przekształcony wkrótce w Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. w 1973 roku funkcję tę przejęło Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne we Wrocławiu[5].

Obecnie na Festiwalach występują laureaci pierwszych nagród praktycznie wszystkich najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie[4].

Dyrektorzy artystyczni[4][edytuj | edytuj kod]

Przed 1973 na Festiwalu nie było wyodrębnionej funkcji Dyrektora Artystycznego.

imię i nazwisko zdjęcie okres
Jerzy Jankowski 1973–1974
Tadeusz Strugała Tadeusz Strugala VIII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów FS 2007 001.jpg 1975–1985
Marek Pijarowski 1986–1987
Jerzy Swoboda Jerzy Swoboda.jpg 1988–1992
Piotr Paleczny JKRUK 20090706 PIOTR PALECZNY BUSKO FESTIWAL IMG 8269.jpg 1993 – nadal

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju[6][edytuj | edytuj kod]

Rozpoczęła swą działalność w 1989. Powstała z potrzeby zagwarantowania Festiwalowi ciągłości poziomu na jakim funkcjonował w sytuacji zawirowań związanych z transformacją ustrojową w Polsce i problemami finansowymi, jakie napotykało zadanie dalszej organizacji Festiwalów. Pomysłodawcą założenia Fundacji stał się Andrzej Merkur, mieszkaniec Dusznik, urzędnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, związany z festiwalami od lat 70. Od 1990 roku wspomniana fundacja stała się jedynym organizatorem festiwalu, występując jako strona pozyskująca środki na funkcjonowanie imprezy. Fundacja gromadzi archiwalia, fotografie, medale pamiątkowe, wydaje publikacje, archiwizuje nagrania koncertów.

Rada Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Przewodnicząca
Członkowie
 • Jolanta Bork, Katarzyna Kałek, Peter Otto, Zofia Owińska, Piotr Parzyński, Anna Skulska

Zarząd Fundacji[edytuj | edytuj kod]

Prezes Zarządu
 • Andrzej Merkur (1990–2018)
 • Jadwiga Merkur (od 2018)
Członkowie
 • Jan Lipiec, Edyta Wolfson

Kursy Mistrzowskie[edytuj | edytuj kod]

Od 2001 roku imprezie towarzyszą Ogólnopolskie Kursy Mistrzowskie, organizowane dla sześciu wybitnych młodych polskich pianistów[7]. Kierownikiem naukowym kursów jest prof. Piotr Paleczny, a współorganizatorem Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Kursy zazwyczaj są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2017 wykładowcami kursu byli prof. Bernd Goetzke oraz prof. Graham Scott[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. [dostęp 2009-05-24]. (pol.).
 2. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. [dostęp 2009-05-24]. (pol.).
 3. Krzysztof Oczkowski: Międzynarodowy Festiwal Chopinowski Duszniki Zdrój 1–9 sierpnia 2008 r.. [dostęp 2009-05-24]. (pol.).
 4. a b c d e f g h i j Historia Festiwali. festival.pl. [dostęp 2017-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-09)]. (pol.).
 5. Historia Festiwali. festival.pl. [dostęp 2017-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-09)]. (pol.). Od 1990 jedynym organizatorem jest Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju.
 6. Fundacja. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. [dostęp 2017-06-23]. (pol.).
 7. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. [dostęp 2009-05-24]. (pol.).
 8. Kursy Mistrzowskie. festival.pl. [dostęp 2017-06-23]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]