Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kontakt
Ilustracja
Teatr Wilama Horzycy
Pełna nazwa

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Lata aktywności

od 1991

Data

maj

Miejsce

Toruń

Organizator

Teatr im. Wilama Horzycy

Strona internetowa

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” – festiwal teatralny odbywający się od 1991 roku na przełomie maja i czerwca w Toruniu. Organizuje go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu[1].

W trakcie festiwalu prezentowane są wydarzenia teatralne z państw Europy. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące: wystawy plastyczne, koncerty, projekcje filmów, spotkania z artystami i twórcami przedstawień.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia festiwalu sięga 1959 roku. Do 1991 roku festiwal nosił nazwę „Festiwal Teatrów Polski Północnej”.

W 1959 roku zainaugurowano Festiwal Teatrów Polski Północnej, którego inicjatorem był ówczesny dyrektor teatru Hugon Moryciński. Organizował go Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Był w tamtym okresie jedynym festiwalem ukazującym sztukę teatralną północnej Polski. W trakcie festiwalu prezentowane były polskie wydarzenia teatralne.

Gdy w 1991 festiwal został zreorganizowany przez dyrektora Teatru Wilama Horzycy w Toruniu, Krystynę Meissner, postanowiła ona znacząco rozszerzyć jego formułę, nadała festiwalowi charakter ogólnopolski i międzynarodowy. Zmieniono też nazwę, na Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt".

Festiwal Kontakt od 2010 roku odbywa się co dwa lata[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, www.teatr.torun.pl [dostęp 2015-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-13].
  2. Toruń. Festiwal teatralny "Kontakt" jednak co dwa lata, pomorska.pl [dostęp 2015-12-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]