Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski
International Paralympic Committee
Flaga Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego
Flaga Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego
Język roboczy angielski i niemiecki
Siedziba Bonn, Niemcy
Członkowie 174 Krajowe Komitety Paraolimpijskie
Prezydent Andrew Parsons
Utworzenie 22 września 1989
Strona internetowa

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (ang. International Paralympic Committee, IPC) – międzynarodowa organizacja typu non-profit kierująca ruchem paraolimpijskim. Została utworzona 22 września 1989, mając na celu „umożliwienie niepełnosprawnym sportowcom zdobywanie najwyższych umiejętności sportowych inspirując i ekscytując świat”. Członkowie IPC wybierani są przez narodowe komitety olimpijskie, afiliowane przy IPC, przez Międzynarodowe Organizacje Sportów dla Niepełnosprawnych, Międzynarodowe Federacje Sportowe i inne regionalne organizacje. Siedziba IPC mieści się w niemieckim mieście Bonn.

Podczas ceremonii zamknięcia Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach w 2004 (28 września), IPC przedstawiła swoje nowe logo. Składa się ono z trzech znaków Agito (tłum. z łac.: jestem w ruchu) w kolorach najczęściej występujących na flagach świata: czerwonym, niebieskim i zielonym. Symbol Agito jest silnie związany z motto IPC: „Dusza w ruchu”. Stare logo przedstawiało trzy taegeuki, tradycyjne koreańskie symbole dekoracyjne, oznaczające trzy części składowe istoty ludzkiej: umysł, ciało i duszę. Logo to zostało wprowadzone w 1991, ale oficjalnie użyto go dopiero w 1994 podczas Mistrzostw Świata w sportach dla niepełnosprawnych (World Championships in IPC sports). Do Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Lillehammer w 1994 emblematem IPC było 5 taeguków w układzie i w barwach wzorowanych na kołach olimpijskich. Po raz pierwszy 5 taeguków pojawiło się podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Seulu w 1988, czyli jeszcze przed powstaniem IPC. Po zakończeniu seulskich igrzysk symbol ten przyjął Międzynarodowy Komitet Koordynacyjny Światowych Organizacji Sportowych dla Niepełnosprawnych (International Coordinating Committee of World Sports Organizations for the Disabled, ICC). Po 1989 symbol ten przyjął IPC.

Historia emblematu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego[1]
Paralympics logo 1988-94.svg

1989–1994
IPC logo (1994-2004).svg

1994–2004
IPC logo (2004).svg

od 2004

Nazwa wywodzi się z gr. para (tłum. obok, przy). IPC organizuje igrzyska paraolimpijskie i inne imprezy sportowe. IPC wraz z narodowymi komitetami paraolimpijskimi organizują narodowe igrzyska paraolimpijskie.

Zarząd IPC składa się z 15 członków i jest wybierany podczas spotkań Zgromadzenia Ogólnego. Obecnie prezydentem IPC jest sir Philip Craven, będący także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia emblematu IPC na stronie igrzysk w Pekinie (2008).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]