Międzynarodowy Konkurs Matematyczny imienia Vojtěcha Jarníka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny imienia Vojtěcha Jarníka (ang. Vojtěch Jarník International Mathematical Competition - VJIMC) – konkurs matematyczny organizowany przez Uniwersytet Ostrawski.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Konkurs jest nazwany na cześć czeskiego matematyka Vojtěcha Jarníka, który w pracy naukowej zajmował się głównie analizą i teorią liczb. Konkurs odbywa się corocznie na przełomie marca i kwietnia. Jest to najstarszy konkurs matematyczny przeznaczony dla studentów uniwersytetów w Europie[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny imienia Vojtěcha Jarníka został po raz pierwszy zorganizowany w roku 1991 przez Jaroslava Hančla[2]. Dzięki temu podtrzymana została tradycja wcześniejszego międzynarodowego konkursu matematycznego ISTAM, przeznaczonego dla studentów europejskich uniwersytetów, który odbywał się w latach 70. i 80. XX wieku. Konkurs przeznaczony był dla studentów zainteresowanych matematyką jako możliwość porównania ich matematycznych zdolności. W latach 1991-1996 w konkursie uczestniczyły jeden lub dwa uniwersytety. Stopniowo liczba startujących uniwersytetów oraz liczba uczestników rosła. W roku 1997 w konkursie wzięło udział osiem uniwersytetów z czterech europejskich krajów. W roku 2004 były to już 23 uniwersytety. Od roku 2010 w konkursie biorą również udział studenci z państw spoza Europy, m.in. w konkursie uczestniczyli studenci z Kolumbii czy Indonezji.

2019 2018 2017
Kategoria uczestników uniwersytety
Kategoria I 71 uczestników 37 uniwersytetów
Kategoria II 73 uczestników
Kategoria uczestników uniwersytety
Kategoria I 79 uczestników 35 uniwersytety
Kategoria II 71 uczestników
Kategoria uczestników uniwersytety
Kategoria I 69 uczestników 39 uniwersytetów
Kategoria II 79 uczestników

Obecnie VJIMC jest organizowany przez studentów i pracowników Wydziału Nauk Matematycznych Uniwersytetu w Ostrawie pod przewodnictwem doktora Jana Šustka[3]. W całej historii zawodów najlepsze wyniki osiągali studenci z Polski, Czech oraz Rosji.

Zasady konkursu[edytuj | edytuj kod]

Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria jest przeznaczona dla studentów pierwszego i drugiego roku, druga przeznaczona jest dla studentów od roku trzeciego do piątego.

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Konkurs tradycyjnie odbywa się od środy do soboty. Rejestracja zawodników oraz opiekunów odbywa się we środę i czwartek. Ceremonia Otwarcia odbywa się w piątek rano w Audytorium Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu w Ostrawie. Same zawody odbywają się w piątek. Zawodnicy mają do rozwiązania cztery zadania w ciągu czterech godzin. Zadania są wcześniej wybierane przez międzynarodowe jury. Po zakończeniu konkursu jury ocenia poprawność rozwiązań uczestników. W trakcie korekty częściowe, nieoficjalne wyniki są prezentowane na stronie internetowej konkursu.

Zawodnicy, którzy nie zgadzają się z oceną swoich prac mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia za pośrednictwem opiekuna w sobotę rano, w takim przypadku ocena pracy jest ponownie dyskutowana. Uroczyste zakończenie konkursu odbywa się w Audytorium Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Ostrawskiego w sobotę po południu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Již brzy! 24. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. [w:] Měsíčník Ostravské univerzity v Ostravě [on-line]. [dostęp 2015-02-17].
  2. Věra Ferdiánová: Matematická elita měla sraz v Ostravě. novinky.cz, 2011-04-09. [dostęp 2015-04-05]. (cz.).
  3. Krachun a Balitskij nejlepšími matematiky. [w:] Listy Ostravské univerzity [on-line]. [dostęp 2015-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-07)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]