Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Konkurs Chopinowski
International Fryderyk Chopin Piano Competition
Ilustracja
Finał III konkursu, 1937
Pełna nazwa

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Lata aktywności

od 1927

Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Obiekt

Filharmonia Narodowa

Założyciel

Jerzy Żurawlew

Tematyka

muzyka poważna

Strona internetowa
Prezydent Bronisław Komorowski na koncercie laureatów XVI konkursu, Teatr Wielki (2010)

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (często nazywany skrótowo Konkursem Chopinowskim) – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu, odbywający się co 5 lat w Warszawie[a]. Jest również jednym z niewielu konkursów monograficznych, we wszystkich bowiem jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora (Fryderyka Chopina). Zainicjowany został w 1927 przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa dzięki gwarancjom finansowym Henryka Rewkiewicza[1]. Laureaci mają praktyczną gwarancję zaprezentowania się na międzynarodowej scenie pianistycznej i prawo do występów w największych salach koncertowych oraz nagrań autorskich płyt w renomowanych wytwórniach płytowych.

Historia i organizacja Konkursu Chopinowskiego[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowanie muzyką Fryderyka Chopina na początku XX wieku stanowiło dla pianistów i muzykologów zagadkę interpretacyjną. Jerzy Waldorff przytacza szereg zjawisk, które przyczyniły się do powstania wątpliwości, w jakim stylu grać Chopina: oceny jego sztuki jako „cieplarnianej i chorobliwej”; działalność uczniów i uczennic Chopina, którzy w swej grze zaczęli wprowadzać elementy „rozhisteryzowanego rubata” i sprowadzać ją do „spowitego krepą sztandaru narodowej niewoli” (zdaniem Waldorffa szczególną rolę odegrały tutaj arystokratki: Marcelina z Radziwiłłów Czartoryska oraz Maria Kalergis); działalność polskich teoretyków i kompozytorów (m.in. Jana Kleczyńskiego czy Władysława Żeleńskiego), którzy w swoich pracach określali niektóre utwory jako „dziwaczne” czy „poronione”. Po I wojnie światowej w muzyce pojawiły się prądy neoklasyczne – z Igorem Strawinskim i Siergiejem Prokofjewem na czele – i zainteresowanie wykonawców muzyką romantyczną zaczęło słabnąć.

Pierwotnym celem ufundowania konkursu miała więc być – w zamierzeniu inicjatora, prof. Jerzego Żurawlewa, ucznia pianisty Aleksandra Michałowskiego, który miał także dać impuls do organizacji wielkiego forum[2] – dyskusja o tym, jak grać Chopina. Przeszkodami były: brak w Polsce instytucji Ministerstwa Kultury oraz zainteresowania władzy sztuką. W tej trudnej sytuacji z pomocą przyszedł Henryk Rewkiewicz – przedsiębiorca, miłośnik muzyki, członek zarządu WTM – zobowiązując się ze swoich osobistych funduszy pokryć cały ewentualny deficyt I konkursu. Po latach Jerzy Żurawlew stwierdził:

Wiele mi pomógł mój przyjaciel Henryk Rewkiewicz, dyr. Monopolu Zapałczanego ofiarowując na konkurs niemałą wówczas kwotę 15. tys. zł

Jerzy Żurawlew, [3]

Ostatecznie zmiana władzy i patronat nowo wybranego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego – przesądziły o realizacji I Konkursu[1]. Zapewnił on, że obejmie konkurs swoim patronatem.

Organizator i imprezy towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

Epitafium autorstwa Leonarda Marconiego w miejscu złożenia serca Chopina, bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Do lat 60. XX wieku konkurs powstawał przy współudziale Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1960–2005 organizowany był przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Edycja w roku 2010 przygotowywana była przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Przesłuchania konkursowe odbywają się w Filharmonii Narodowej. Jednocześnie w wielu innych miejscach w Warszawie (m.in. w Teatrze Wielkim i Zamku Ostrogskich) organizowane są imprezy towarzyszące.

Od 1970 konkurs jest organizowany w październiku. Tradycyjnie 17 października – w dzień śmierci Fryderyka Chopina – w kościele św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostaje uroczysta msza, podczas której wykonywane jest Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta. Utwór ten, zgodnie z życzeniem kompozytora, wykonany był podczas mszy pogrzebowej 30 października 1849 w kościele de la Madeleine w Paryżu.

Międzynarodowy status[edytuj | edytuj kod]

Konkurs im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych konkursów muzycznych na świecie. W 1957 został – u boku m.in. konkursów Busoniego w Bolzano, Królowej Elżbiety w Brukseli, praskiego i genewskiego – jednym z kilkunastu członków założycieli Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, która zrzesza ok. 120 najbardziej znanych konkursów muzycznych na świecie (m.in. Konkurs Bachowski w Lipsku czy Konkurs Marii Canals w Barcelonie). Jednym z założycieli był także poznański Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Z biegiem lat do Federacji przyjęte zostały także trzy inne polskie konkursy: Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga (1982), Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego (2000) oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego (2009).

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

W regulaminie konkursu wyszczególnione są utwory, które będą wykonywane przez pianistów. Na każdym z etapów wykonywane są wyłącznie dzieła Fryderyka Chopina wykonywane z pamięci spośród podanych zbiorów, a także pojawiają się utwory obowiązkowe, wykonywane przez wszystkich uczestników. Na przestrzeni lat program konkursu ulegał modyfikacjom.

W I konkursie pianiści w eliminacjach (I etap) wykonywali po dwa dowolnie wybrane podane w regulaminie nokturny, dwie etiudy, dwa preludia, Polonez fis-moll op. 44, jedną dowolną balladę oraz dwa spośród wyznaczonych mazurków, a w finale należało wykonać I i II lub II i III część z wybranego koncertu[4]. W kolejnym II konkursie do repertuaru weszły nowe utwory, takie jak: Polonez As-dur op. 53, scherza, Fantazja f-moll op. 49 oraz sonaty[4]. W III konkursie repertuar został rozszerzony o Poloneza-Fantazję As-dur op. 61.

W pierwszej edycji powojennej (IV konkurs) w programie pojawiła się Barkarola Fis-dur op. 60, a w finale obowiązywały już wszystkie części jednego z koncertów[4]. W 1955 (V konkurs) po raz pierwszy można było wykonać Berceuse Des-dur op. 57 i Tarantellę As-dur op. 43.

Podczas VII konkursu do regulaminu wprowadzono Andante spianato i Poloneza Es-dur op. 22[4].

W IX konkursie uczestnicy po raz pierwszy wykonywali jedno z dwóch impromptu: Fis-dur op. 36 lub Ges-dur op. 51. Regulamin XIII konkursu wprowadził nowe gatunki, ronda: c-moll op. 1, F-dur op. 5 i Es-dur op. 16 oraz dodatkowe utwory na fortepian i orkiestrę: Wariacje op. 2, Fantazję A-dur op. 13 i Rondo F-dur op. 14. Te orkiestrowe kompozycje wraz z jednym do wyboru koncertem stanowiły finał programu i jak dotychczas był to finał pod tym względem wyjątkowy[4].

XV edycja w pierwszym etapie pozwalała uczestnikom na dużą dowolność. Obok obowiązkowych utworów trwających ok. 20 minut, pianista dobierał sobie inne utwory, tak żeby cały występ zmieścił się w przedziale czasu 40–45 minut. Na liście wybieranych najczęściej kompozycji znalazły się m.in.: trzy grupy preludiów (po 6 każda) od nr 7 do 24, Preludium cis-moll op. 45, ronda, scherza, bolero, tarantela, impromptu, walce, etiudy i inne. W II etapie obok mazurków i sonaty (z III etapu poprzednich konkursów) należało wykonać jednego z wielkich polonezów. W XVI edycji obowiązkowo pianiści wykonywali w III etapie Poloneza-Fantazję As-dur op. 61[4].

Od XVII konkursu obowiązuje program złożony z wykonywanych obowiązkowo w II etapie jednego z walców i jednego poloneza, a w III etapie jednej sonaty lub wszystkich preludiów z op. 28 i jednego cyklu mazurków. W finale konkursu pianiści wykonują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Narodowej jeden z dwóch koncertów fortepianowych: e-moll lub f-moll[5].

Jury[edytuj | edytuj kod]

Zbigniew Drzewiecki (przed 1939), przewodniczący jury podczas czterech powojennych edycji konkursu

Oceny dokonuje jury składające się z wybitnych artystów i pedagogów powoływanych przez dyrektora konkursu. Z reguły wszyscy jurorzy są pianistami. Wcześniej zdarzało się, że w jury zasiadali także dyrygenci, muzykolodzy, krytycy i kompozytorzy. System oceny zmieniał się w kolejnych edycjach konkursu, był także przedmiotem licznych dyskusji i sporów, zwłaszcza podczas konkursu w 1980, gdy skład sędziowski demonstracyjnie opuściło dwoje jurorów, wcześniejszych laureatów konkursu (Louis Kentner oraz Martha Argerich). Louis Kentner nie pojawił się na konkursie już nigdy więcej.

Podczas dotychczasowych edycji konkursu przewodniczącymi jury byli Polacy:

 1. Witold Maliszewski (1927)
 2. Adam Tadeusz Wieniawski (1932 i 1937)
 3. Zbigniew Drzewiecki (1949, 1955, 1960 i 1965)
 4. Kazimierz Sikorski (1970 i 1975)
 5. Kazimierz Kord (1980)
 6. Jan Ekier (1985, 1990, 1995)
 7. Andrzej Jasiński (2000, 2005 i 2010)
 8. Katarzyna Popowa-Zydroń (2015[6], 2021)

Honorowymi przewodniczącymi byli także Artur Rubinstein (1960), Kazimierz Sikorski (1985) oraz dwukrotnie Jan Ekier (2000 i 2010).

Nagrody i laureaci[edytuj | edytuj kod]

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Tradycją konkursu jest wyróżnianie szóstki finalistów nagrodami głównymi i tytułami laureata. W przeszłości zdarzało się jednak, że tytuł przysługiwał większej liczbie finalistów. I tak w 1932 było ich piętnastu, w 1937 trzynastu, w 1949 dwunastu, a w 1955 dziesięciu. Z kolei w pierwszym konkursie przyznano tylko cztery nagrody główne. Od 1960 jury może przyznać sześć tytułów laureata, przy czym poszczególne miejsca mogą być dzielone albo nieobsadzone. Dotychczas dwukrotnie zdarzyło się, że jury nie wybrało zwycięzcy (1990 i 1995). Od 1975 laureaci trzech pierwszych miejsc uhonorowani są specjalnymi medalami (złoty, srebrny i brązowy) według projektu artysty Józefa Markiewicza, które są wybite przez Mennicę Państwową[7].

Laureaci i wyróżnieni
Edycja Rok Uczestnicy
Kraje
I miejsce II miejsce III miejsce IV miejsce V miejsce VI miejsce Wyróżnieni lub następne miejsca
I 1927 26
8
Lew Oborin
Polska Stanisław Szpinalski Polska Róża Etkin Grigorij Ginzburg Nie przyznano Nie przyznano Jurij Briuszkow
Polska Jakub Gimpel
Belgia Guillaume Mombaerts(inne języki)
Polska Leopold Münzer
Holandia Théo van der Pas(inne języki)
Polska Edward Prażmowski
Dmitrij Szostakowicz
Polska Bolesław Woytowicz
II 1932 89
18
Alexander Uninsky (bezpaństwowiec)
Imre Ungár Polska Bolesław Kon Abram Lufer Lajos Kentner Leonid Sagałow VII. Polska Leon Boruński
VIII. Teodor Gutman(inne języki)
IX. Gyula Károlyi
X. Republika Austriacka Kurt Engel
XI. Emanuel Grossman(inne języki)
XII. Josef Wagner
XIII. Polska Maryla Jonasówna
XIV. Lily Herz
XV. Belgia Suzanne de Mayère
III 1937 79
21
Jakow Zak
Roza Tamarkina Polska Witold Małcużyński Wielka Brytania Lance Dossor Ági Jámbor III Rzesza Edith Picht-Axenfeld VII. Francja Monique de la Bruchollerie
VIII. Polska Jan Ekier
IX. Tatiana Goldfarb(inne języki)
X. Polska Olga Iliwicka
XI. Francja Pierre Maillard-Verger
XII. Francja Léila Gousseau
XIII. Polska Halina Kalmanowicz
IV 1949 54
14
Polska Halina Czerny-Stefańska
Bella Dawidowicz
Polska Barbara Hesse-Bukowska Polska Waldemar Maciszewski Gieorgij Murawlow Polska Władysław Kędra Polska Ryszard Bakst VII. Jewgienij Malinin
VIII. Polska Zbigniew Szymonowicz
IX. Tamara Gusiewa
X. Wiktor Mierżanow
XI. Polska Regina Smendzianka
XII. Polska Tadeusz Żmudziński
V 1955 77
25
Polska Adam Harasiewicz
Władimir Aszkenazy Fu Cong Francja Bernard Ringeissen Naum Sztarkman Dmitrij Papierno VII. Polska Lidia Grychtołówna
VIII. Polska Andrzej Czajkowski
IX. Dmitrij Sacharow
X. Japonia Kiyoko Tanaka(inne języki)
VI 1960 78
30
Włochy Maurizio Pollini
Irina Zaricka Tania Aszot-Harutunian Li Mingqiang Zinaida Ignatjewa Walerij Kastielski Meksyk Michel Block
Polska Jerzy Godziszewski
Japonia Hitoshi Kobayashi(inne języki)
Finlandia Reiya Silvonen
Aleksander Słobodianik
Polska Józef Stompel
VII 1965 76
29
Argentyna Martha Argerich
Brazylia Arthur Moreira Lima Polska Marta Sosińska Japonia Hiroko Nakamura Stany Zjednoczone Edward Auer Polska Elżbieta Głąbówna Kanada Marek Jabłoński(inne języki)
Tamara Kołoss
Wiktoria Postnikowa
Kolumbia Blanka Uribe
Stany Zjednoczone Lois Carole Pachucki
Wenezuela Ewa Maria Żuk(inne języki)
VIII 1970 80
28
Stany Zjednoczone Garrick Ohlsson
Japonia Mitsuko Uchida Polska Piotr Paleczny Stany Zjednoczone Eugen Indjic Natalija Gawriłowa Polska Janusz Olejniczak Stany Zjednoczone Emanuel Ax
Japonia Ikuko Endō
Czechosłowacja Ivan Klánský
Francja Alain Neveux
Polska Karol Nicze
Irina Smolina
IX 1975 84
22
Polska Krystian Zimerman
Dina Joffe Tatjana Fied´kina Pawieł Giliłow Stany Zjednoczone Dean Kramer Brazylia Diana Kacso Dan Atanasiu
Kanada John Hendrickson
Stany Zjednoczone Neal Larrabee
Polska Katarzyna Popowa-Zydroń
Polska Elżbieta Tarnawska
Aleksandr Urwałow
Wiktor Wasiliew
Stany Zjednoczone William Wolfram(inne języki)
X 1980 149
37
Wietnam Đặng Thái Sơn
Tatiana Szebanowa Arutiun Papazjan Nie przyznano Japonia Akiko Ebi
Polska Ewa Pobłocka
Francja Erik Berchot
Irina Pietrowa
Dan Atanasiu
Francja Bernard D'Ascoli(inne języki)
Kanada Angela Hewitt
Chen Hung-kuan(inne języki)
Stany Zjednoczone Kevin Kenner
Alexander Lonquich(inne języki)
Ivo Pogorelić
Stany Zjednoczone Willliam Wolfram
XI 1985 124
32
Stanisław Bunin Francja Marc Laforêt Polska Krzysztof Jabłoński Japonia Michie Koyama Francja Jean-Marc Luisada Tatiana Pikajzen Ludmił Angełow
Ilja Iwari
Francja François Killian
Japonia Kayo Miki
XII 1990 110
28
Nie przyznano Stany Zjednoczone Kevin Kenner Japonia Yukio Yokoyama Włochy Corrado Rollero
Margarita Szewczenko
Anna Malikowa
Japonia Takako Takahashi
Francja Caroline Sageman Japonia Horoshi Arimori
Francja Philippe Giusiano
Japonia Koji Oikawa(inne języki)
Japonia Kyoko Tabe(inne języki)
XIII 1995 130
32
Nie przyznano Francja Philippe Giusiano
Rosja Aleksiej Sułtanow
Stany Zjednoczone Gabriela Montero Rosja Rem Urasin Japonia Rika Miyatani Polska Magdalena Lisak Japonia Nami Ejiri(inne języki)
Argentyna Nelson Goerner
Białoruś Andriej Ponoczewny
Rosja Katia Skanavi(inne języki)
XIV 2000 94
25
Li Yundi
Argentyna Ingrid Fliter Rosja Aleksandr Kobrin Chen Sa Włochy Alberto Nosè Japonia Mika Satō Stany Zjednoczone Ning An
Francja Etsuko Hirose(inne języki)
Rosja Walentina Igoszyna
Polska Radosław Sobczak
Francja Nicolas Stavy
Rumunia Mihaela Ursuleasa
XV 2005 80
18
Polska Rafał Blechacz
Nie przyznano Korea Południowa Lim Dong-hyek
Korea Południowa Lim Dong-min
Japonia Shōhei Sekimoto
Japonia Takashi Yamamoto
Nie przyznano Hongkong Colleen Lee Rosja Andriej Jaroszynskij
Polska Jacek Kortus
Stany Zjednoczone Rachel Naomi Kudo(inne języki)
Japonia Rieko Nezu
Japonia Yuma Osaki(inne języki)
Korea Południowa Son Yeol-eum(inne języki)
XVI 2010 78
21
Rosja Julianna Awdiejewa
Rosja Litwa Lukas Geniušas
Austria Ingolf Wunder
Rosja Daniił Trifonow Bułgaria Ewgeni Bożanow Francja François Dumont Nie przyznano Rosja Nikołaj Choziainow
Rosja Mirosław Kultyszew
Francja Hélène Tysman(inne języki)
Polska Paweł Wakarecy
XVII 2015 78
20
Korea Południowa Cho Seong-jin
Kanada Charles Richard-Hamelin Stany Zjednoczone Kate Liu Stany Zjednoczone Eric Lu Kanada Tony Yike Yang Rosja Dmitrij Szyszkin Chorwacja Aljoša Jurinić
Japonia Aimi Kobayashi
Polska Szymon Nehring
Łotwa Georgijs Osokins
XVIII 2021 87
18
Kanada Bruce Liu
Włochy Słowenia Alexander Gadjiev
Japonia Kyōhei Sorita
Hiszpania Martín García García Japonia Aimi Kobayashi
Polska Jakub Kuszlik
Włochy Leonora Armellini Kanada J J Jun Li Bui Rosja Armenia Jewa Gieworgian
Rao Hao
Korea Południowa Lee Hyuk
Polska Kamil Pacholec
XIX 2025

Polscy zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas czterokrotnie zwycięzcami konkursu zostali Polacy:

Polską uczelnią, która wykształciła najwięcej zwycięzców jest Akademia Muzyczna w Krakowie, której absolwentami byli Halina Czerny-Stefańska oraz Adam Harasiewicz. Krystian Zimerman rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach dopiero po sukcesie na konkursie. Rafał Blechacz zdobył nagrodę w trakcie studiów na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nagrody specjalne i pozaregulaminowe[edytuj | edytuj kod]

Laureaci konkursu mają zapewniony szereg nagród regulaminowych i pozaregulaminowych – w formie nagród pieniężnych i rzeczowych oraz angaży i zaproszeń na koncerty. Nagrody pozaregulaminowe przyznawane są także uczestnikom, którzy nie znaleźli się w gronie laureatów – podczas XV konkursu były to m.in. nagrody „dla najwyżej ocenionego polskiego uczestnika” (25 tys. euro), „za najlepsze wykonanie sonaty” (ufundowana przez Krystiana Zimermana), „dla najlepszej polskiej pianistki w konkursie” (ufundowana przez Barbarę Hesse-Bukowską).

Tradycją konkursu jest także przyznawanie przez jury nagród specjalnych:

Regulamin XVI konkursu (2010) przewidywał też nagrodę specjalną rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza-Fantazji As-dur op. 61.

Zdobywcy nagród specjalnych za najlepsze wykonanie
Edycja Rok Mazurków Poloneza Koncertu Sonaty Ballady Poloneza-Fantazji op. 61
I 1927 Polska Henryk Sztompka Nagroda przyznawana od 1960 Nagroda przyznawana od 1980 Nagroda przyznawana od 2010 Nagroda przyznawana od 2025 Nagroda przyznana w 2010
II 1932 Alexander Uninsky (bezpaństwowiec)
III 1937 Jakow Zak
IV 1949 Polska Halina Czerny-Stefańska
V 1955 Fu Cong
VI 1960 Irina Zaricka Irina Zaricka
VII 1965 Argentyna Martha Argerich Polska Marta Sosińska
VIII 1970 Stany Zjednoczone Garrick Ohlsson Polska Piotr Paleczny
IX 1975 Polska Krystian Zimerman Polska Krystian Zimerman
X 1980 Polska Ewa Pobłocka
Wietnam Đặng Thái Sơn
Wietnam Đặng Thái Sơn
Tatiana Szebanowa
Wietnam Đặng Thái Sơn
Tatiana Szebanowa
XI 1985 Francja Marc Laforêt Stanisław Bunin Stanisław Bunin
XII 1990 Nie przyznano Stany Zjednoczone Kevin Kenner
Polska Wojciech Świtała
Nie przyznano
XIII 1995 Nie przyznano Nie przyznano Nie przyznano
XIV 2000 Nie przyznano Li Yundi
Chen Sa
Nie przyznano
XV 2005 Polska Rafał Blechacz Polska Rafał Blechacz Polska Rafał Blechacz
XVI 2010 Rosja Daniił Trifonow Rosja Litwa Lukas Geniušas Austria Ingolf Wunder Rosja Julianna Awdiejewa Austria Ingolf Wunder
XVII 2015 Stany Zjednoczone Kate Liu Korea Południowa Cho Seong-jin Nie przyznano Kanada Charles Richard-Hamelin Brak nagrody
XVIII 2021 Polska Jakub Kuszlik Nie przyznano Hiszpania Martín García García Włochy Słowenia Alexander Gadjiev
XIX 2025

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Z wyjątkiem okresu II wojny światowej (1939–1945) i pandemii COVID-19 (2020).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Henryk Rewkiewicz, [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [online], chopin.nifc.pl [zarchiwizowane z adresu 2023-04-25].
 2. Stanisław Dybowski, Jak to wszystko się zaczęło (How it all began) (PDF), „Chopin Express”, 1, Nr 2, Warszawa: Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z magazynem muzycznym „Gramophone”, 2 października 2010, s. 6–7, ISSN 2082-2774 [zarchiwizowane z adresu 2010-10-08] (pol. • ang.).
 3. Jan Prosnak, Międzynarodowe Konkursy im. Fryderyka Chopina, „Stolica”, Nr 42, Warszawa: Krajowe Wydawnictwo Czasopism RSW „Prasa”, 18 października 1970, s. 5, ISSN 0039-1689, OCLC 741075186.
 4. a b c d e f Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, chopin.pl [zarchiwizowane z adresu 2016-09-14].
 5. Regulamin konkursu, chopincompetition2015.com [zarchiwizowane z adresu 2023-03-30].
 6. Prof. Katarzyna Popowa- Zydroń na czele jury Konkursu Chopinowskiego 2015, mkidn.gov.pl, 22 listopada 2013 [zarchiwizowane z adresu 2022-09-26].
 7. IX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, chopincompetition2015.com [zarchiwizowane z adresu 2021-01-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]