Mięsień żwacz człowieka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień żwacz człowieka
Warstwa głęboka
Warstwa powierzchniowa
Warstwy głęboka i powierzchowna żwacza zaznaczone strzałkami.

Mięsień żwacz (łac. musculus masseter) – w anatomii człowieka parzysty, czworokątny, gruby i krótki mięsień żucia, znajdujący się na bocznej powierzchni gałęzi żuchwy[1]. Składa się z dwóch warstw – powierzchownej (pars superficialis, z włóknami biegnącymi ukośnie) i głębokiej (pars profunda, z włóknami biegnącymi pionowo)[1]. Przyczep początkowy warstwy powierzchownej to dolny brzeg kości jarzmowej, zaś warstwy głębokiej to głównie łuk jarzmowy, jednak część włókien przechodzi pod łukiem do dołu skroniowego oraz torebki stawowej i krążka stawowego stawu skroniowo-żuchwowego. Przyczep końcowy obu warstw to powierzchnia zewnętrzna kąta żuchwy, tzw. guzowatość żwaczowa; niektóre włókna biegną dookoła kąta żuchwy i łączą się z włóknami mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego.

Czynność[edytuj | edytuj kod]

Skurcze żwacza unoszą żuchwę (przy otwartych ustach) i przyciskają do siebie zęby szczęki i żuchwy, umożliwiając tym samym gryzienie i przeżuwanie pokarmu. Część włókien współdziała ponadto przy wysuwaniu żuchwy (warstwa powierzchowna – włókna biegnące skośnie).

Unerwienie[edytuj | edytuj kod]

Unerwienie stanowi nerw żwaczowy – gałązka nerwu żuchwowego (V3, trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego)[1].

Badanie[edytuj | edytuj kod]

Mięsień można z łatwością wyczuć na sobie, układając palce na kątach żuchwy, a następnie zaciskając zęby. Część powierzchowną z łatwością bada się palpacyjnie zewnątrzustnie, natomiast część głęboką trzeba równocześnie wewnątrzustnie i zewnątrzustnie w ten sposób, że palcem wskazującym jednej ręki bada się wewnątrzustnie a palcem wskazującym drugiej – zewnątrzustnie lub używa się do tego analogicznie palca wskazującego i kciuka jednej ręki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 776, ISBN 978-83-200-4323-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław W. Majewski: Gnatofizjologia stomatologiczna. Normy okluzji i funkcje układu stomatognatycznego. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 39. ISBN 978-83-200-3639-8.