Mięsień skośny wewnętrzny brzucha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mięsień skośny wewnętrzny brzucha podpisany obliquus internus.

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha (łac. musculus obliquus internus abdominis) – w anatomii człowieka czworokątny, płaski mięsień należący do grupy bocznych i przednich mięśni brzucha. Położony jest pod mięśniem skośnym zewnętrznym brzucha, od którego jest mniejszy i cieńszy[1][2]. Jego przyczepy początkowe to powięź piersiowo-lędźwiowa, kresa pośrednia grzebienia kości biodrowej i boczne 2/3 więzadła pachwinowego. Włókna mięśniowe rozchodzą się wachlarzowato w kierunku przyśrodkowym; najwyższe biegną ku górze, niżej położone włókna biegną coraz bardziej poziomo, a najniższe schodzą w dół. Część górnych włókien przyczepia się do dolnych brzegów żeber VIII–XII. Pozostałe przechodzą w szerokie i płaskie rozcięgno, razem z rozcięgnami mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha i poprzecznego brzucha tworząc pochewkę mięśnia prostego brzucha. Rozcięgno to w górnych 2/3 rozdziela się na dwie blaszki, obejmujące mięsień prosty brzucha od przodu i tyłu, a dolna 1/3, nierozdzielona, przebiega z przodu od niego i od mięśnia piramidowego. Rozcięgno łączy się z rozcięgnem strony przeciwnej w linii pośrodkowej brzucha, współtworząc tu kresę białą[1][2].

Od dolnego brzegu mięśnia skośnego wewnętrznego brzucha odchodzą włókna, które razem z podobnymi włóknami mięśnia poprzecznego brzucha tworzą u mężczyzn mięsień dźwigacz jądra. U kobiet włókna te kierują się do więzadła obłego macicy[1].

Mięsień skośny wewnętrzny brzucha unaczyniony jest przez tętnicę nabrzuszną dolną, tętnicę okalającą biodro głęboką i dolne tętnice międzyżebrowe, a unerwiony przez nerwy międzyżebrowe VII–XII, nerw biodrowo-podbrzuszny (Th12, L1) i nerw biodrowo-pachwinowy (L1)[1][3].

Mięsień ten działając jednostronnie obraca i zgina tułów w tę samą stronę, działając obustronnie zgina tułów do przodu (będąc mięśniem wydechowym), współdziała z mięśniem skośnym zewnętrznym tej samej strony powodując boczne zgięcie tułowia. Współdziała także z pozostałymi mięśniami brzucha, przeponą i mięśniami dna miednicy w wytwarzaniu tłoczni brzusznej (prelum abdominis), pomagającej przy wydalaniu moczu, oddawaniu stolca i porodzie[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, s. 706–718, ISBN 978-83-200-4323-5.
  2. a b c Richard L. Drake, A. Wayne Vogl, Adam W.M. Mitchell, Gray anatomia. Podręcznik dla studentów. T. 2, wyd. IV, Wrocław: Edra Urban & Partner, 2020, s. 242–244, ISBN 978-83-66548-15-2.
  3. Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom V. Układ nerwowy obwodowy. Układ nerwowy autonomiczny. Powłoka wspólna. Narządy zmysłów, wyd. VI, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, s. 92, ISBN 978-83-200-3258-1.