Mięsień skrzydłowy boczny dolny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
górny]] i dolny opisane razem jako externus (oba zaznaczone strzałkami). Widoczny również mięsień skrzydłowy przyśrodkowy opisany jako internus.

Mięsień skrzydłowy boczny dolny (musculus pterygoideus lateralis inferior) – parzysty mięsień żucia.

Do niedawna (i w starym piśmiennictwie tak jest opisany) mięsień ten razem z mięśniem górnym były traktowane jako anatomicznie i jeden dwugłowy mięsień[1]. Jednak mięśnie te, mimo że są podobne, wykazują również całkiem odmienne funkcje i mają zupełnie inne przyczepy początkowe jak i końcowe. Dlatego rozróżnia się dwa oddzielne mięśnie: górny i dolny. Wciąż jednak istnieje spór w tej kwestii wśród naukowców.

Anatomia[edytuj | edytuj kod]

Przyczep początkowy znajduje się na guzie szczęki i powierzchni zewnętrznej blaszki bocznej wyrostka skrzydłowatego kości klinowej. Biegnąc ku górze i tyłowi, mięsień przyczepia się do dołka skrzydłowego na szyjce żuchwy, część włókien także na torebce stawu skroniowo-żuchwowego.

Czynność[edytuj | edytuj kod]

Skurcz mięśnia wysuwa żuchwę ku przodowi (przy skurczu obustronnym – mięśnia lewego i prawego) lub do boku (jeśli działa tylko jeden z mięśni) w stronę przeciwną działającemu mięśniowi (czyli w stronę mięśnia niepracującego). Tego rodzaju ruchy możliwe są dzięki charakterystycznym cechom budowy i działania stawu skroniowo-żuchwowego.

Unerwienie[edytuj | edytuj kod]

Unerwienie stanowi gałązka nerwu żuchwowego (V3) – trzeciej gałęzi nerwu trójdzielnego.

Badanie[edytuj | edytuj kod]

Jego położenie sprawia wiele trudności w badaniu palpacyjnym, gdyż jedyny dostęp jest możliwy przez badanie opuszką palca okolicy błony śluzowej za guzem szczęki, od strony przedsionkowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeffrey P. Okeson: Leczenie dysfunkcji narządu żucia i zaburzeń zwarcia. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2005. ISBN 83-89309-61-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anatomia człowieka – Janina Sokołowska-Pituchowa
  • Jeffrey P. Okeson: Leczenie dysfunkcji narządu żucia i zaburzeń zwarcia. Lublin: Wydawnictwo Czelej, 2005. ISBN 83-89309-61-0.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.