Miłka abisyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miłka abisyńska
Ilustracja
Kłosy trawy abisyńskiej.
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina wiechlinowate
Rodzaj miłka
Gatunek miłka abisyńska
Nazwa systematyczna
Eragrostis abyssinica (Jacq.) Link
Synonimy

Eragrostis tef L.

Miłka abisyńska (Eragrostis abyssinica), nazywana też tefem, teffem, trawą abisyńską - gatunek rośliny zbożowej z rodziny wiechlinowatych, naturalnie rosnący w północno-wschodniej Afryce[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Dorasta do 1 m, liście szorstkie, wiecha kłoskowata o długości do 40 cm; nasiona podłużne i jajowate, brunatnożółtawe.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Roślina uprawna. Uprawiana w rejonie Etiopii (miłka zaspokaja 2/3 zapotrzebowania na żywność tego kraju) i Erytrei, a także na mniejszą skalę w Indiach i Australii. Ze względu na małe rozmiary ziaren (nie więcej niż 1 mm średnicy) nadaje się w szczególności do prowadzenia nomadycznego trybu życia (rolnik jedną garścią nasion może obsiać całkiem duże pole)[2].
  • Kulinaria. Zawiera duże ilości błonnika, waliny i wapnia. Ponadto nie występuje w niej gluten co czyni ją odpowiednią dla osób go nie tolerujących. Z miłki wyrabia się mąkę a także używa się jej do przyrządzania wyrobów alkoholowych (np. etiopskiego piwa zwanego tella). Wyrabia się z niej także tradycyjną etiopską potrawę o nazwie injera[2].
Wartość odżywcza
Mąka teff
(100 g)
Wartość energetyczna 1622 kJ (387 kcal)
Białka 13,3 g
Węglowodany 81,1 g
Tłuszcze 2,4 g
Woda b.d. g
Dane liczbowe na podstawie: [3]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[4]

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Może być wysiewana na glebach zarówno suchych jak i wilgotnych. Największe plony zbiera się na obszarach położonych na wysokości od 1800 do 2100 m n.p.m., przy opadach od 450 do 550 mm i temperaturze od 10 do 27 °C. Miłka jest wrażliwa na długość nasłonecznienia w ciągu dnia, jej kwiaty najlepiej rozwijają się, gdy światło słoneczne dociera przez co najmniej 12 godzin[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-28].
  2. a b c d Kamil Hozyasz, Małgorzata Słowik, Teff – cenne zboże bezglutenowe, „Przegląd Gastroenterologiczny”, 4 (5), Poznań: Termedia sp. z o.o. Wydawnictwa Medyczne i Specjalistyczne, 2009, s. 239-240, ISSN 1895-5770.
  3. Hanna Kunachowicz; Beata Przygoda; Irena Nadolna; Krystyna Iwanow: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017, s. 264. ISBN 978-83-200-5311-1.
  4. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]