Miłość (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miłość
Ilustracja
Rok założenia 1988
Rok rozwiązania 2002
Pochodzenie Polska
Gatunek jazz, yass
Aktywność 1988–2002, 2009, 2011
Wydawnictwo GOWI Records
Biodro Records
Skład
Ryszard Tymański – kontrabas
Mikołaj Trzaska – saksofony
Leszek Możdżer – fortepian
Jacek Olter – perkusja
Maciej Sikała – saksofony

Miłośćpolska grupa wykonująca muzykę jazzową i yassową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miłość powstała w kwietniu 1988 w Trójmieście na bazie nowofalowej formacji Sni Sredstvom Za Uklanianie. Od początku jej liderem był kontrabasista Tymon Tymański, jednak przez kilka następnych lat skład i muzyka grupy ewoluowały. Na początku Tymański współpracował w niej z Mikołajem Trzaską i Mazzollem, a muzyka proponowana przez zespół nawiązywała zarówno do free jazzu, jak i muzyki awangardowej. Wraz z dołączeniem do grupy Leszka Możdżera i odejściem Mazzolla w 1991 muzyka Miłości zbliżyła się do bardziej tradycyjnego jazzu, aczkolwiek nadal pełna była eksperymentów i niebanalnych rozwiązań harmonicznych i aranżacyjnych.

Pierwszy sukces Miłość odniosła na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 1992. W tym samym roku grupa nagrała (w składzie Tymon, Trzaska, Możdżer, Olter) pierwszy album, zatytułowany po prostu Miłość. Do Miłości dołączył Maciej Sikała, grupa zagrała koncert na Jazz Jamboree '93 i zajęła wysokie miejsca w plebiscytach Jazz Forum.

W 1994 muzycy Miłości podjęli współpracę z amerykańskim trębaczem awangardowym Lesterem Bowie. Jej owocem była seria wspólnych koncertów oraz dwie płyty – koncertowa Not Two oraz Talkin' About Life and Death. W 1995 grupa nagrała płytę Asthmatic, tytułem nawiązującą do legendy Krzysztofa Komedy, którego album Astigmatic uchodzi za jeden z najważniejszych w historii polskiego jazzu.

Równolegle z działalnością w macierzystej grupie członkowie Miłości współpracowali z innymi artystami. Wokół Tymańskiego i Trzaski rozwijała się trójmiejska scena yassowa, Możdżer nagrywał płyty z kompozycjami Chopina. Miłość w klasycznym składzie zakończyła działalność w końcu lat 90., jednak po dokooptowaniu nowych muzyków grupa nadal grała koncerty. Tymon Tymański zrezygnował z gry na kontrabasie i występował z Miłością grając na gitarze elektrycznej. Funkcję basisty przejął Tomasz Hesse, na perkusji grał Jacek Olter, na saksofonie Mikołaj Trzaska. W 2000 roku Trzaskę zastąpił Mazzoll na klarnecie. Czterech muzyków Miłości (Tymański, Trzaska, Mazzoll i Olter) koncertowało również jako NRD. Zespół ostatecznie rozwiązał się w 2002 roku po samobójczej śmierci Oltera. Swoistą kontynuacją grupy jest nowy projekt Tymona – Tymański Yass Ensemble.

9 sierpnia 2009 w ramach Off Festivalu w Mysłowicach odbył się koncert reaktywowanej specjalnie na ten występ grupy Miłość. Z pierwotnego składu zabrakło oprócz zmarłego tragicznie Jacka Oltera również saksofonistów: Macieja Sikały i Mikołaja Trzaski. Miejsca brakujących muzyków wypełnili członkowie Tymański Yass Ensemble i Miłość zagrała w składzie: Tymon Tymański – kontrabas, Leszek Możdżer – fortepian, Antoni „Ziut” Gralak – trąbka, Alek Korecki i Irek Wojtczak – saksofony, Kuba Staruszkiewicz – perkusja.

W 2011 roku Tymański wspomniał na swoim blogu o rozpoczęciu przez Filipa Dzierżawskiego prac nad filmem dokumentalnym o Miłości[1]. W kwietniu 2013 roku na YouTube pojawił się oficjalny zwiastun zapowiadający film[2]. Premiera kinowa filmu miała miejsce 9 sierpnia 2013[3].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tymon Tymański: Dokument o grupie Miłość. 2011-02-28. [dostęp 2013-04-23].
  2. MIŁOŚĆ – oficjalny zwiastun PL [dostęp 2013-04-23].
  3. Miłość w bazie Filmweb

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]