Miłość Nie Wyklucza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza (MNW)organizacja pozarządowa działająca na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej dla par osób tej samej płci oraz budowania społeczności LGBT+ w Polsce.

Miłość Nie Wyklucza
Małżeństwa dla wszystkich
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 31 lipca 2009
Rodzaj stowarzyszenia Stowarzyszenie
Status Organizacja pożytku publicznego
Profil działalności Społeczność LGBT+
Zasięg Polska
Nr KRS 0000485267
Data rejestracji 8 listopada 2013
brak współrzędnych
Strona internetowa

Jako grupa nieformalna powstała w Warszawie w 2009 roku. Miłość Nie Wyklucza prowadziła działania informacyjne, edukacyjne i lobbingowe na rzecz wprowadzenia w Polsce związków partnerskich dla par osób tej samej i różnej płci. W roku 2013, już jako zarejestrowane stowarzyszenie, MNW stało się pierwszą polską organizacją LGBT+, postulującą pełną równość małżeńską dla par jednopłciowych[1].

Główne obszary działalności stowarzyszenia to:

 • edukowanie i informowanie opinii publicznej w temacie równości małżeńskiej, w tym negatywnych konsekwencji braku regulacji sytuacji par jednopłciowych w polskim prawie, i proponowanych rozwiązań,
 • budowanie polskiej społeczności osób LGBT+ poprzez informowanie, sieciowanie, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz wzajemne wsparcie organizacji i osób ze społeczności,
 • monitoring i lobbing polityczny na rzecz realizacji strategicznego celu stowarzyszenia – wprowadzenia w Polsce pełnej równości małżeńskiej dla par jednopłciowych.

Kampania społeczna „Miłość nie wyklucza”[edytuj | edytuj kod]

Założycielskim działaniem organizacji była ogólnopolska kampania społeczna „Miłość nie wyklucza” prowadzona w latach 20102011. Plakaty i billboardy kampanii, prezentujące pary jednopłciowe, pojawiły się w kilkunastu miastach w całym kraju, a temat związków partnerskich zaistniał w mediach lokalnych i ogólnopolskich[2][3]. Równolegle trwała akcja na oficjalnym fanpage’u kampanii na Facebooku. Osoby śledzące fanpejdż mogły zgłaszać kolejne miasta, w których chciałyby zobaczyć plakaty i billboardy kampanii, co skutecznie angażowało również osoby z mniejszych miejscowości, zwiększając jej zasięg i podnosząc obecność również w lokalnych mediach.

Ustawy o związkach partnerskich[edytuj | edytuj kod]

W latach 20112012 reprezentacja Miłość Nie Wyklucza uczestniczyła w pracach nad dwoma projektami ustaw o związkach partnerskich złożonych w Sejmie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota. W opracowanych projektach uwzględniono wyniki internetowych badań potrzeb polskiej społeczności LGBT+ przeprowadzonych przez MNW, według których zainteresowane osoby oczekiwały wprowadzenia jak najszerszych zapisów o ochronie i opiece prawnej dla par.

Działaniom lobbingowym towarzyszyła akcja społecznościowa – „W związku z miłością” – której celem było angażowanie zwolenników idei związków partnerskich. Na fanpage’u akcji zbierane były zdjęcia nadsyłane przez osoby heteroseksualne i LGBT+, zarówno pary i rodziny z dziećmi, jak i pojedyncze osoby, które demonstrowały w ten sposób swoje poparcie dla idei wprowadzenia instytucji związków partnerskich w Polsce. W kilku miastach odbyły się również imprezy, na których pokazywano zdjęcia z kampanii, przedstawiające pary tej samej i różnej płci, czekające na możliwość zawarcia takiego związku[4][5].

Przez cały okres „leżakowania” projektów ustaw w Sejmie, grupa Miłość Nie Wyklucza organizowała demonstracje („pikniki”) przed budynkiem parlamentu, które miały przypominać posłom i posłankom o tej kwestii[6]. Wysyłano także listy do ówczesnej marszałek sejmu Ewy Kopacz i materiały informacyjne do wszystkich parlamentarzystów[7].

Projekt „Równość małżeńska dla wszystkich”[edytuj | edytuj kod]

Miłość Nie Wyklucza na Paradzie Równości w Warszawie 2016

W 2014 grupa nieformalna MNW przekształciła się w stowarzyszenie, przyjmując za swój cel pełną równość małżeńską, czyli zrównanie praw związków osób tej samej i różnej płci. W ramach projektu „Równość małżeńska dla wszystkich” realizowanego w latach 2015–2016, przeprowadzono szereg działań edukacyjnych i lobbingowych. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza:

Budowanie społeczności LGBT+ w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza na Marszu Równości we Wrocławiu 2016

Jednym z priorytetowych obszarów działalności Stowarzyszenia jest wzmacnianie społeczności osób nieheteronormatywnych w Polsce. Cel ten jest realizowany między innymi poprzez:

 • stałą obecność w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram i Snapchat. Ponad 35 tysięcy fanów czyni fanpage Miłość Nie Wyklucza największą stroną poświęconą tematyce LGBT+ na polskim Facebooku;
 • promocję uczestnictwa w marszach i demonstracjach. Zarówno tych dotyczących bezpośrednio osób LGBT+, jak i innych, poświęconych np. prawom kobiet i prawom człowieka;
 • zacieśnianie współpracy z innymi organizacjami LGBT+ w Polsce ze szczególnym naciskiem na współpracę międzymiastową[10];
 • organizację i uczestnictwo osób ze Stowarzyszenia w wydarzeniach kulturalnych i społecznych;
 • reagowanie na przypadki homofobii i transfobii w dyskursie publicznym;
 • utrzymywanie obecności tematu równości małżeńskiej w mediach[11].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Miłość Nie Wyklucza: chcemy całą rękę!, „Queer.pl”, 14 października 2013.
 2. Tomasz Kwaśniewski, Te dzieci nie będą hetero, „Gazeta Wyborcza – Duży Format”, 17 października 2010.
 3. Wojciech Karpieszuk, Miłość nie wyklucza prowincji, „Gazeta Wyborcza”, 16 lutego 2011.
 4. Kampania „Miłość nie wyklucza”. Kochają się i popierają związki partnerskie, „Warszawa.naszemiasto.pl”, 12 lutego 2013.
 5. Paweł Kośmiński, Związki partnerskie, związki z miłości, „Gazeta Wyborcza”, 25 czerwca 2012.
 6. Patryk Chilewicz, „Miłość nie wyklucza” demonstruje pod Sejmem i nie poddaje się. Będzie bronić związków partnerskich, „Na Temat”, 24 lipca 2012.
 7. Wiktoria Beczek, „Sejmowa zamrażarka znów działa”. Organizacje LGBT apelują do Kopacz, by nie blokowała prac nad ustawą o związkach partnerskich, „Gazeta.pl”, 21 marca 2014.
 8. Polska coraz bliżej związków partnerskich?, „Newsweek.pl”, 9 sierpnia 2016.
 9. Paweł Kośmiński, Ponad połowa Polaków popiera prawne uregulowanie związków homoseksualnych. Również wyborcy PiS, „Gazeta Wyborcza”, 19 sierpnia 2015.
 10. Paweł Sulik, Organizacje LGBT z całej Polski zjeżdżają do Warszawy, „Radio TOK.FM”, 3 listopada 2015.
 11. Agata Kowalska, Sąd Najwyższy zalegalizował małżeństwa jednopłciowe we wszystkich stanach w USA. O tym Hubert Sobecki, „Radio TOK.FM”, 26 czerwca 2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]