Miłość i gniew (film 1958)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miłość i gniew
Look Back in Anger
Gatunek dramat społeczny
Rok produkcji 1958
Data premiery 9 października 1959
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 98 minut
Reżyseria Tony Richardson
Scenariusz John Osborne
Nigel Kneale
Główne role Richard Burton
Claire Bloom
Mary Ure
Muzyka Chris Barber
Zdjęcia Oswald Morris
Kostiumy Jocelyn Rickards
Montaż Richard Best
Wytwórnia Woodfall Film Productions

Miłość i gniew (ang. Look Back in Anger) – brytyjski dramat społeczny z 1958 roku w reżyserii Tony'ego Richardsona, zrealizowany na podstawie sztuki Johna Osborne'a pod tym samym tytułem. Miłość i gniew uznawany jest za dzieło zapoczątkowujące nurt młodych gniewnych w kinie brytyjskim.

Film śledzi losy sfrustrowanego handlarza Jimmy'ego Portera (Richard Burton), który dobrowolnie porzuca edukację wyższą, swoją złość wyładowując na żonie Alison (Mary Ure), córce emerytowanego oficera brytyjskiego. Jednocześnie Jimmy z niepokojem zauważa, że jego przyjaciel z targowiska, Hindus Kapoor, spotyka się z coraz większymi szykanami ze strony lokalnej policji. Porter, nienawidząc własnej żony, wdaje się w romans z Heleną Charles (Claire Bloom). Równocześnie targowisko Kapoora zostaje zamknięte przez brytyjską policję.

Uwagę współczesnych krytyków zwróciła agresywność Burtona w roli głównej, okrzykniętego przez dziennikarza „The Guardiantrollem na miarę XX wieku[1]. Drapieżność głównego bohatera łączy się z silną mizoginią i „surrealistycznym humorem” samego filmu („The Times”)[2]. Część brytyjskich krytyków wprawdzie twierdzi, że Miłość i gniew jest już filmem anachronicznym, zbyt literackim i niefortunnym w doborze głównych ról[3][4]. Mimo to dzieło Richardsona – jego pierwszy film fabularny – przygotowało grunt pod bardziej udane artystycznie produkcje, takie jak Smak miodu oraz Samotność długodystansowca[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter Bradshaw, Look Back in Anger review – Richard Burton rages in a revealing rerelease, the Guardian, 30 marca 2018 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  2. Ed Potton, Look Back in Anger (1959), „The Times”, 30 marca 2018, ISSN 0140-0460 [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  3. Look Back in Anger, „Time Out London” [dostęp 2018-05-31] (ang.).
  4. a b Tony Richardson • Great Director profile • Senses of Cinema, sensesofcinema.com [dostęp 2018-05-31] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]