Przejdź do zawartości

Miłosna pasja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miłosna pasja
Passione d’amore
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1981

Data premiery

7 maja 1981

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Język

włoski

Czas trwania

117 min

Reżyseria

Ettore Scola

Scenariusz

Iginio Ugo Tarchetti
Ruggero Maccari
Ettore Scola

Główne role

Bernard Giraudeau
Valeria D’Obici
Laura Antonelli
Jean-Louis Trintignant
Massimo Girotti

Muzyka

Armando Trovajoli

Zdjęcia

Claudio Ragona

Scenografia

Fiorenzo Senese

Montaż

Raimondo Crociani

Miłosna pasja (oryg. tytuł Passione d’amore) – francuskowłoski dramat filmowy z 1981 roku w reżyserii Ettorego Scoli, który także współtworzył scenariusz wspólnie z Iginio Ugo Tarchetti i Ruggero Maccari. Światowa premiera odbyła się 7 maja 1981 roku. W rolach głównych wystąpili Bernard Giraudeau, Valeria D’Obici, Laura Antonelli, Jean-Louis Trintignant oraz Massimo Girotti. Muzykę do filmu skomponował Armando Trovajoli[1]. Scenariusz powstał na podstawie powieści Fosca Iginio Ugo Tarchetti.

Film zdobył nagrodę David di Donatello w kategorii „Najlepsza aktorka” Valeria D’Obici i „Najlepszy producent” Franco Committeri[2]. Uzyskał także nominację do Złotej Palmy w kategorii „Udział w konkursie głównym” Ettore Scola[2].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia historię młodego żołnierza Giorgio Bacchettiego (Bernard Giraudeau), który podczas wizyty w Mediolanie spotyka piękną Clarę (Laura Antonelli). Oboje się w sobie zakochują. Jednak ich związek trwa zaledwie dwa miesiące, ponieważ Giorgio wraz z awansem zostaje przeniesiony. W małym mieście, gdzie stacjonuje, zaprzyjaźnia się z pułkownikiem (Massimo Girotti). Wkrótce poznaje tajemniczą Foscę (Valeria D’Obici). Dziewczyna z początku wydaje mu się nieatrakcyjna, a na dodatek niezrównoważona. Wkrótce młody żołnierz dostrzega, że Fosca jest nim zainteresowana.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Twórcy. filmweb.pl. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).
  2. a b Nagrody. filmweb.pl. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]