Miłostków/Marzanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Miłostków lub Marianów[1], Marzanów, Miłostów[2] (niem. Marienhof) - osiedle Wrocławia leżące na terenie obrębu ewidencyjnego Zakrzów w dzielnicy Psie Pole. Potocznie na osiedle mówi się Marienhof[potrzebny przypis].

Osiedle, stanowiące dawny zespół folwarczny, graniczy od wschodu z Mirkowem w gminie Długołęka, od północy przez Dobrą nadal z tą gminą, od zachodu z Zakrzowem, a od południa z Psim Polem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Folwark został założony prawdopodobnie w 2 poł. XIX w., a być może dopiero w jego końcu, na co wskazuje nadanie mu nazwy od imienia córki Henryka von Krona, żony Constantina von Schweinichena. Nazwa została pierwszy raz wymieniona w 1886. Po II wojnie światowej folwark został zamieniony przez ówczesne władze na PGR „Marianów”, które istniało do 1991. Po tym okresie zabudowa systematycznie niszczeje. PGR posiadał 406 ha ziemi, w tym 300 ha grantów ornych. Specjalizacją PGR-u była hodowla bydła oraz prowadzenie chlewni zarodowej.

Przypisy

  1. Nazwa Marianów powstała jako wynik chrztu dokonanego przez pierwszych powojennych mieszkańców polskich.
  2. Nazwy osiedla używane od 1945 r. Nazwa Miłostów oficjalnie figuruje w dokumentach od 27 października 1990 według uchwały nr XI/62/90. Pozostałe nazewnictwo jest nadal w użyciu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]