Przejdź do zawartości

Miłostków/Marzanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Miłostków lub Marianów[1], Marzanów, Miłostów[2] (niem. Marienhof) – osiedle Wrocławia leżące na terenie osiedla Zakrzów w dawnej dzielnicy Psie Pole. Potocznie na osiedle mówi się Marienhof[potrzebny przypis].

Osiedle, stanowiące dawny zespół folwarczny, graniczy od wschodu z Mirkowem w gminie Długołęka, od północy przez Dobrą nadal z tą gminą, od zachodu z Zakrzowem, a od południa z Psim Polem.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Folwark został założony prawdopodobnie w 2 poł. XIX w., a być może dopiero w jego końcu, na co wskazuje nadanie mu nazwy od imienia córki Henryka von Krona, żony Constantina von Schweinichena. Nazwa została pierwszy raz wymieniona w 1886. Marienhof należał wówczas do Zakrzowa w powiecie Oleśnickim. W 1940 r. miał 127 mieszkańców[3]. Po II wojnie światowej folwark został zamieniony przez ówczesne władze na PGR „Marianów”, które istniało do 1991, a w roku 1951 zostało przyłączone do Wrocławia. Po tym okresie zabudowa systematycznie niszczeje. PGR posiadał 406 ha ziemi, w tym 300 ha grantów ornych. Specjalizacją PGR-u była hodowla bydła oraz prowadzenie chlewni zarodowej.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazwa Marianów powstała jako wynik chrztu dokonanego przez pierwszych powojennych mieszkańców polskich.
  2. Nazwy osiedla używane od 1945 r. Nazwa Miłostów oficjalnie figuruje w dokumentach od 27 października 1990 według uchwały nr XI/62/90. Pozostałe nazewnictwo jest nadal w użyciu.
  3. Zygmunt Antkowiak, "Wrocław od A do Z", 1991.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]