Miłowo (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miłowo
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Gmina Stepnica
Liczba ludności (2009) 131
Strefa numeracyjna (+48) 91
Tablice rejestracyjne ZGL
SIMC 0783829
Położenie na mapie gminy Stepnica
Mapa lokalizacyjna gminy Stepnica
Miłowo
Miłowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miłowo
Miłowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Miłowo
Miłowo
Położenie na mapie powiatu goleniowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu goleniowskiego
Miłowo
Miłowo
Ziemia53°41′07″N 14°38′05″E/53,685278 14,634722

Miłowo (do 1945 Flacke) – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. wieś zamieszkiwało 131 osób[1].

Wieś na skraju Doliny Dolnej Odry oraz Równiny Goleniowskiej, ok. 3 km na północ od Stepnicy, przy drodze prowadzącej do Wolina, na północ od rzeki Gowienicy, na skraju łąk i lasów Puszczy Goleniowskiej.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Wieś została założona w XVIII wieku w ramach kolonizacji fryderycjańskiej, prowadzonej przez ludzi króla Prus Fryderyka II. Pierwsze plany wsi pochodzą z lat 1724-25. Powstała ona na planie zwartej ulicówki, wśród terenów podmokłych. W 1872 wieś objęto kolejną kolonizacją, w tym czasie liczyła sobie ok. 200 mieszkańców. Założono również, położoną ok. 1 km na północ od centrum wsi, kolonię. We wsi znajdowało się kilkanaście zagród oraz karczma.[potrzebny przypis]

Obecnie wieś zachowała charakter ulicowy. Zachowało się również wiele zagród z XIX i XX wieku. W większości są to budynki murowane, jedynie dwa zostały zbudowane w konstrukcji ryglowej. Do najcenniejszych należy budynek nr 28, zbudowany w połowie XIX wieku (1842), o konstrukcji szachulcowej, dawna karczma. We wsi znajduje się również kilka domów całkowicie nowych. Droga główna została wysadzona kasztanowcami i jesionami. Znajduje się tutaj plac zabaw oraz sklep. Okolice wsi zachęcają do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, a także wędkarstwa (liczne kanały, Gowienica). Tereny leśne to doskonały obszar wypadowy dla grzybiarzy i jagodziarzy. Na północ od wsi, przy drodze gruntowej prowadzącej do Gąsierzyna znajduje się kilkuzagrodowa Miłowo-Kolonia. Na północ od wsi położony jest rezerwat przyrody „Czarnocin”.

Okoliczne miejscowości: Stepnica, Stepniczka, Gąsierzyno, Zielonczyn

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Herman: Plan Odnowy Miejscowości Miłowo na lata 2010-2017, s. 7. (Załącznik nr 7 do Uchwały Nr XXX/304/2010 Rady Gminy Stepnica z dnia 23 lipca 2010 r. ws. zatwierdzenia POM)