Miś Fantazy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miś Fantazy
Gatunek

animowany

Kraj produkcji

Polska

Liczba odcinków

13

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

TV SFA w Poznaniu

Reżyseria

Robert Turło

Scenariusz

Ewa Karwan-Jastrzębska, Marek Karwan-Jastrzębski

Czas trwania odcinka

ok. 13 min

Pierwsza emisja
Data premiery

24 marca 2008

Stacja telewizyjna

TVP1 (2008-2013)
TVP ABC (2014-2015)

Lata emisji

2008-2015

Miś Fantazyserial animowany dla dzieci powstający w poznańskim TV Studio Filmów Animowanych na zamówienie TVP1. Serial realizowany jest w technice animacji 2D i składa się z 13 odcinków po 13 minut.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Miś Fantazy powstał na podstawie powieści Ewy Karwan-Jastrzębskiej Miś Fantazy w Krainie Wiecznego Słońca (Wydawnictwo Muza, 1994) oraz Miś Fantazy poznaje tajemnicę Kryształu (Bertelsmann Media Świat Książki, 1997). Autorką czarno-białych rysunków do pierwszego tomu jest Jolanta Marcolla, drugi tom zilustrowała Joanna Sedlaczek i ta właśnie wizja postaci oraz świata przedstawionego powieści stała się podstawą do realizacji warstwy plastycznej filmu.

Historia Misia Fantazego zaczyna się na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy w familijnej audycji Radio Miś emitowanej na falach warszawskiego Radia Eska Ewa Karwan-Jastrzębska czytała pisane przez siebie bajki. Postać niebieskiego misia i jego przyjaciół z Krainy Wiecznego Słońca zyskała wówczas popularność wśród dzieci i dorosłych, a wydanie wymienionych tomów było naturalną konsekwencją tego zainteresowania. W 2001 roku, na pytanie w ankiecie CBOS o książkę, którą koniecznie trzeba przeczytać swoim dzieciom, 6% respondentów wskazało Misia Fantazego[1]. Kilkadziesiąt zawartych tam nowel i opowiadań, to jedynie część obszernego materiału literackiego, który autorka zebrała w trakcie 350 audycji.

Po radiowym i książkowym wcieleniu niebieskiego misia w 2005 przyszedł czas na realizację filmową. Autorka literackiego pierwowzoru oraz Marek Karwan-Jastrzębski dokonali wyboru i napisali scenariusze do czołówki i wszystkich 13 epizodów serii Miś Fantazy. Joanna Sedlaczek jest autorką scenografii filmu.

Dla poznańskiego studia, nad pierwszą serią Misia Fantazego pracuje ekipa 60 specjalistów z różnych dziedzin animacji. TV SFA przeprowadza wśród dzieci badania focusowe, żeby dokładnie określić preferencje młodej widowni. Jest to największa od lat tego typu produkcja Telewizji Publicznej, która deklaruje nową politykę prorodzinną firmy i chęć kontynuowania znakomitych tradycji polskiego filmu rysunkowego dla dzieci[2].

Pilotażowy odcinek Niebieski Miś, pokazany 9 kwietnia 2007 na antenie Jedynki, według danych TNS OBOP zebrał blisko 3 milionową publiczność[3] a prezentacja projektu oraz już gotowych epizodów na Targach MIPCOM 2006 i 2007 w Cannes spotkała się z zainteresowaniem 70 światowych stacji telewizyjnych. Premiera serialu odbyła się w Poniedziałek Wielkanocny 24 marca 2008 w paśmie wieczorynkowym.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

 • Scenariusz i dialogi: Ewa Karwan-Jastrzębska, Marek Karwan-Jastrzębski
 • Główny reżyser serii: Robert Turło
 • Reżyseria i efekty specjalne obrazu: Paweł Czarzasty, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Andrzej Kukuła, Marzena Nehrebecka, Waldemar Mordarski, Robert Turło, Artur Wrotniewski
 • Scenografia: Joanna Sedlaczek
 • Projekty animacyjne postaci: Elżbieta Kandziora
 • Dekoracje: Joanna Sedlaczek, Anna Sita, Anna Dudek, Ewelina Stefańska, Krzysztof Różański, Marzena Nehrebecka
 • Muzyka i wykonanie: Maciej Zieliński
 • Layout: Piotr Giersz, Lesław Budzelewski, Andrzej Kukuła, Janusz Gałązkowski, Andrzej Morawski, Elżbieta Kandziora
 • Animacja: Elżbieta Kandziora, Ewa Rodewald, Agnieszka Szcześniak, Janusz Gałązkowski, Waldemar Szajkowski, Jarosław Maik, Piotr Giersz, Beata Strzelecka, Grażyna Firląg i inni
 • Kopiowanie i malowanie 2D: Alina Góral, Violetta Olejniczak, Violetta Pawlewska, Elżbieta Bejger, Janina Raczkowska, Katarzyna Jaszczak i inni
 • Zdjęcia 2D: Andrzej Kukuła, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Krzysztof Napierała, Marzena Nehrebecka, Waldemar Mordarski, Mikołaj Plichowski, Krzysztof Rusinek, Robert Turło, Artur Wrotniewski, Ewelina Stefańska
 • Montaż obrazu: Krzysztof Napierała
 • Efekty dźwiękowe: Cezary Joczyn
 • Tekst piosenki czołówki: Ewa Karwan-Jastrzębska
 • Wykonanie piosenki: Agnieszka Wilczyńska
 • Zgranie, TVP S.A.: Wiesław Jurgała
 • Reżyseria dialogów: Dorota Kawęcka
 • Redakcja: Katarzyna Komorowska
 • Kierownictwo produkcji: Mariola Feliszkowska
 • Producent, TV SFA: Ewa Sobolewska
 • Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych.Poznań
 • Producent: Telewizja Polska S.A.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Spis odcinków i ich reżyserzy[edytuj | edytuj kod]

 1. Niebieski Miś reż. Robert Turło
 2. Tajemnica Kryształu reż. Robert Turło
 3. Księżycowa Kraina reż. Andrzej Kukuła
 4. Czarne Ptaszysko reż. Artur Wrotniewski
 5. Magiczny Cylinder reż. Marzena Nehrebecka & Waldemar Mordarski
 6. Księga Prospera reż. Paweł Czarzasty
 7. Szkarłatna Perła reż. Andrzej Kukuła
 8. Złamana Pieczęć reż. Paweł Czarzasty
 9. Wyspa Kotów reż. Marzena Nehrebecka & Waldemar Mordarski
 10. Kraina Zielonych Pagórków reż. Andrzej Kukuła
 11. Kostka Zagadki reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz
 12. Busola Latariusza reż. Paweł Czarzasty
 13. Imieniny Fantazego reż. Robert Turło

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Miś Fantazyintuicja, ufność i otwartość to najważniejsze cechy głównego bohatera. Wokół niego skupiają się wszystkie postaci Słonecznej Krainy, bo Miś Fantazy jest błękitnym dzieckiem szczęścia. Zawsze gotowy do wyruszenia w drogę, zawsze chętny do niesienia pomocy, zawsze ciekawy nowych miejsc i doświadczeń. Fantazy otwarty jest na ciągłą zmianę. Jego pragnienie nowych przygód idzie w parze z całkowitą naiwnością, która niejednokrotnie sprawia, że Miś Fantazy balansuje na granicy strasznych niebezpieczeństw, sam nawet o tym nie wiedząc. I właśnie to ratuje go przed klęską.
W granicach błękitu, który jest naturalnym umaszczeniem Misia potrafi zmieniać odcienie jak kameleon. Od świetlistych niebieskości, kiedy leci pomiędzy chmurami, do zgaszonych szafirów, gdy czuje się smutny i samotny. Lecz ta poetycka cecha nie przysłania jego animalnej natury, która sprawia, że Fantazy niezwykle sprawnie wspina się po drzewach, a kwiat wzięty w kosmatą łapkę może zostać niechcący zgnieciony.

Prosperomądrość, wyrozumiałość i dobroć to cechy, które czynią Prospera niezastąpionym uczestnikiem wydarzeń. Jest strażnikiem Księgi, którą jak najcenniejszy skarb przechowuje w swojej pracowni wewnątrz Skały Wspomnień. W księdze zapisane są przeszłe wydarzenia, a możliwość wejrzenia w nie daje czarodziejowi moc przeniknięcia losów wyspy. Potrafi przywoływać zapomniane historie, rozplątuje zawikłane genealogie, jest dla bohaterów mentorem i interpretatorem wydarzeń. Posiada zdolność wyczarowywania magicznych rekwizytów i wędrowania z przyjaciółmi pomiędzy jednym a drugim światem. Siwa czupryna i broda dodają mu dostojeństwa. Gdy nadchodzi, słychać stukot jego drewnianych sandałów, które zauważyć można jedynie, kiedy unosi płaszcz ostrożnie stąpając przez strumień. Czasem tylko spod szerokiego rękawa wygląda Pierścień z Kryształkiem Wiecznego Światła i nie trzeba dodawać, że jest to jego najważniejszy magiczny atrybut.

Żaba Kapa Kapa – rozsądna, ironiczna i dumna. Jest znakomitym partnerem do prowadzenia sporów z Prosperem. Drażliwa i spontaniczna potrafi zaskoczyć swoim postępowaniem, ale zawsze czuła i wrażliwa, nigdy nie pozostawi przyjaciół w potrzebie. Żaba Kapa Kapa, mieszkanka Szumiących Szuwarów, zna mroczne tajemnice wyspy, a swoją głęboką i praktyczną mądrość czerpie ze znajomości praw rządzących naturą. Jej przypominająca kielich kwiatu suknia kołysze się dostojnie, kiedy usiłuje nadążyć za przyjaciółmi. Kapa Kapa to niewątpliwie najelegantsza ze wszystkich żab.

Zagadka – dziewczynka z kostką - jest najbardziej zagadkową mieszkanką Słonecznej Krainy, a jej proroctwa są dla bohaterów zapowiedzią nadchodzących wydarzeń. Dar przepowiadania przyszłości otrzymała ona od Wyroczni z Tajemniczego Lasu. Rzut Magiczną Kostką, która jednoczy w sobie moc Ognistej Salamandry, Świetlistego Ptaka i Prastarego Żółwia objawia jej tajemnice przyszłych wydarzeń w postaci zmieniających się za każdym razem piktogramów. Poetyckie wersy wypowiadane przez Zagadkę są komentarzem do nich, a jednocześnie kluczem do rozwiązania wielu problemów.

Żuczek Wesołek – dowcipny, przekorny i gadatliwy potrafi bezczelnie podważać koncepty Prospera. Tchórzliwy i płochliwy często ukrywa się w kapturze czarodzieja, aby stamtąd bezpiecznie śledzić rozwój wypadków. Najdrobniejsza i najruchliwsza postać w Słonecznej Krainie. Kolorowa kamizelka, pękaty brzuszek, zakrzywione na czubkach trzewiki i poruszające się ciągle czułki, które budzą skojarzenie z błazeńską czapką, skazują go na śmieszność. Wystarczy dodać do tego bogatą gestykulację, trzepotliwe ruchy skrzydełek i już wiadomo, że Żuczek Wesołek pełni w tym świecie rolę trefnisia i prześmiewcy.

Julka – rozsądna i ostrożna, ale potrafiąca też zachwycić się nieustanną przemianą onirycznej rzeczywistości Słonecznej Krainy. Złocisty warkocz, który zaplata w chwilach zamyślenia pod Drzewem Spotkań i cedrowy flet, na którym potrafi wyczarowywać najcudowniejsze dźwięki to jej znak rozpoznawczy. Nie posiada kompetencji magicznych. Jedyną jej magią jest miłość i współczucie, którymi obdarza bohaterów i świat, w którym się znalazła.

Festiwale[edytuj | edytuj kod]

 • 43th Annual Worldfest Houston International Film Festival, Houston, USA 2010
 • The 4th Lola Kenya Children's Screen Festival, Nairobi, Kenya 2009
 • XXIII International Film Festival for Children, Hamedan, Iran 2009
 • XIX Cairo International Film Festival for Children, Egipt 2009
 • Festival Internacional De Cinema De Animação De Espinho, Portugalia 2008
 • 25. Chicago International Children's Film Festival, Chicago 2008
 • 7th International Animation Film Festival in Vilnius "Tindirindis", Litwa 2008
 • 23th Cinekid International Film Festival, Amsterdam 2008
 • International Animated Film Festival "Animadrid 2008", Hiszpania 2008
 • 32. Ottawa International Animation Festival, Kanada 2008
 • International Children Film Festival, Giffoni, Włochy 2008
 • 1. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, Poznań 2008
 • 6. Festiwal Nowego Filmu Polskiego "Filmland Polen", Hannover-Hamburg-Berlin 2008
 • 22. Tarnowska Nagroda Filmowa, Tarnów 2008
 • 48th International Festival for Children and Youth, Zlin, Czechy 2007
 • XIII Ogólnopolski Festiwal Autorskich Filmów Animowanych OFAFA, Kraków 2007
 • 19. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Chicago 2007
 • Festiwal Filmów Niezwykłych, Kielce 2007
 • 15. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, Gdańsk 2006

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • SILVER REMI AWARD w kategorii filmu animowanego dla dzieci, Złamana Pieczęć w reż. Pawła Czarzastego, 43th Annual Worldfest - Houston International Film Festival, Houston, USA 2010
 • GOLD REMI AWARD w kategorii filmu animowanego dla dzieci, Księżycowa Kraina w reż. Andrzeja Kukuły, 43th Annual Worldfest - Houston International Film Festival, Houston, USA 2010
 • BEST TV SERIES AWARD dla odcinka Złamana Pieczęć w reż. Pawła Czarzastego, The 4th Lola Kenya Screen Festival, Nairobi, Kenya 2009
 • BEST ANIMATION AWARD dla odcinka Złamana Pieczęć w reż. Pawła Czarzastego, The 4th Lola Kenya Screen Festival, Nairobi, Kenya 2009
 • Nagroda główna MALOWANY KOGUT dla odcinka Szkarłatna Perła w reż. Andrzeja Kukuły przyznana przez Jury Dziecięce przeglądu "Kino Młodego Widza" podczas 22 Tarnowskiej Nagrody Filmowej, Tarnów 2008

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2001/K_121_01.PDF
 2. Wielki powrót Misia Uszatka. [dostęp 2016-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-12)].
 3. Polsat goni TVP1. [dostęp 2007-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-04)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]