Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Miasto przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu - kampania społeczna mająca na celu promowanie idei sprawiedliwego handlu, zapoczątkowana w 2000 przez entuzjastów sprawiedliwego handlu z miasta Garstang w Wielkiej Brytanii.

Dzięki pracy wolontariuszy w 2012 kampania objęła ponad 1100 miast w 25 krajach na świecie. W Polsce organizatorem kampanii jest Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu oraz Koalicja Sprawiedliwego Handlu. Pierwszym polskim miastem (i obecnie jedynym), które uzyskało tytuł, jest Poznań[1]. Kandydatem jest Gdańsk oraz Jelenia Góra[2].

Fairtrade-logo.jpg

Celem otrzymania tytułu konieczne jest spełnienie siedmiu kryteriów:

  • pięciu obligatoryjnych (utworzenie lokalnej grupy koordynującej, podjęcie przez samorząd uchwały wspierającej kampanię, zapewnienie dostępności produktów Sprawiedliwego Handlu w sklepach, używanie ich w lokalnych przedsiębiorstwach i instytucjach społecznych oraz pozyskanie poparcia mediów i społeczności lokalnej);
  • dwóch opcjonalnych (uzyskanie statusu przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu przez co najmniej dwie szkoły/uczelnie i jedną parafię/wspólnotę religijną).

Tytuł uzyskać mogą miasta, gminy, powiaty i dzielnice miast. Tytuł odnawiany jest co dwa lata, przy podtrzymaniu kryteriów i przedstawieniu planu dalszego rozwoju.

W maju 2014 Szkoła Społeczna im. Wandy Błeńskiej na Piątkowie w Poznaniu, jako pierwsza w Polsce zdobyła tytuł Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu. Uczniowie m.in. nauczyli się rozpoznawać produkty fair trade w sklepach i propagują tę ideę w swoim otoczeniu[3].

W dniu 11 grudnia 2014 roku II Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu, jako pierwsza szkoła publiczna w Polsce, zdobyła tytuł Szkoły Przyjaznej dla Sprawiedliwego Handlu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. strona Poznania
  2. Społeczności Fairtrade
  3. ALO, Sprawiedliwy handel w szkole, w: Głos Wielkopolski, 8.5.2014, s.7
  4. Głos Wielkopolski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. strona organizatora - dostęp 12.11.2012