Miasto utrapienia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miasto utrapienia
Autor Jerzy Pilch
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 2004
Wydawca Świat Książki

Miasto utrapienia – powieść Jerzego Pilcha wydana w 2004 roku przez Świat Książki w serii wydawniczej "Nowa Proza Polska", nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2005[1]. Jej fabuła obraca się wokół Patryka Wojewody, studenta prawa, który zostaje obdarzony umiejętnością słyszenia wystukiwanych w bankomatach PIN-ów.

Patryk Wojewoda urodził się w Granatowych Górach, miejscowości położonej na południu Polski. Tam też dzieją się niektóre fragmenty utworu. Jednak większość akcji toczy się w tytułowym mieście utrapienia, czyli w Warszawie.

Pewnego dnia młody Wojewoda odkrywa u siebie dar słyszenia PIN-ów, kodów potrzebnych do wypłacenia pieniędzy z bankomatu. Przejęty swoim odkryciem, coraz więcej czasu spędza na ulicach Warszawy, wsłuchując się w pikanie bankomatowych guzików.

W książce przeplatają się wątki rodzinne (wiecznie pijącego i zabawiającego się z prostytutkami ojca oraz śmierci dziadka Patryka - Jana Nepomucena), miłosne (perypetie z Konstancją Wybryk, Esmeraldą Dorsz czy też Piękną Pietią), jak również historie związane z dzieciństwem, rodzinną miejscowością i darem głównego bohatera.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nagroda Nike 2005. nike.org.pl. [dostęp 2015-08-05].